Zeman: Na Národní nešlo o krvavou řež. A byl tam 'řitní otvor'

Klaus a Zeman o kapitalismu

Zeman: Na Národní nešlo o krvavou řež. A byl tam 'řitní otvor'AKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Revoluci v roce 1989 vyvolala nepravdivá zpráva o smrti studenta Martina Šmída, ne zákrok Sboru národní bezpečnosti (SNB) na Národní třídě, řekl prezident Miloš Zeman při debatě se svým předchůdcem ve funkci Václavem Klausem. Zákrok tehdejší policie nebyl podle Zemana nestandardním masakrem a byla to jedna z mnoha tehdejších demonstrací.

Zeman s Klausem debatovali v pražském paláci Žofín při příležitosti 25. výročí od listopadových událostí roku 1989.

„Nebyla to žádná krvavá řež, nebyl to žádný nestandardní masakr,“ řekl Zeman o zákroku na Národní třídě. 

„Prosím vás, každý, kdo někdy chodil na protistátní demonstrace, ví, že ho občas majzli obuškem. A to ještě ti dědci z lidových milicí, když dostali povel ‚obušky k nasazení připravit‘, tak si je dali takhle na prsa a rozběhli se a my jsme jim utekli,“ řekl Zeman.

„Víte co vyvolalo skutečnou revoluci? Vůbec ne studentské demonstrace. Zpráva o smrti Martina Šmída, která se nakonec ukázala nepravdivá. Tato dezinformace teprve odstartovala skutečnou revoluci.“

Připomněl také, že méně stateční lidé opouštěli policejní sevření na Národní třídě „řitním otvorem“, jednou z postranních ulic, zatímco on vytrval.

V přátelském duchu

Zpočátku trochu ofenzivní Zeman na úvod Konference 25 let kapitalismu v Česku zkritizoval kupónovou privatizaci a miliardové daňové úniky, které provázely transformační proces. Posléze se však debata nesla v přátelském duchu.

Zeman vyzdvihl svou představu skandinávského ekonomického modelu, který by podle svých slov s klidem nazval kapitalismus s lidskou tváří. A následně se pochvalně vyjádřil o ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO), v němž - ač se vydává za pravicového politika - podle prezidenta dříme solidní levicový ekonom.

Během debaty zazněla témata privatizace bankovního sektoru a také kuponové privatizace. „Zůstávám stejně tak razantním kritikem kuponové privatizace, jako jsem byl před x lety,“ řekl Zeman v reakci na Klausovu řeč. Ten na to odvětil, že zůstává jejím razantním zastáncem.

Oba politici si neodpustili vzájemné špičkování, když například Klaus poznamenal, že Zeman má dobrou paměť, ovšem účelovou a selektivní. Celkově se však diskuze nesla v přátelském duchu, během níž několikrát zaznělo oslovení „Vašku“ a státníci si navzájem tykali.

Vzkaz do ČNB

Jedním z témat bylo i oslabování koruny Českou národní bankou. To odmítli Klaus i Zeman, který při této příležitosti poznamenal, že pokud bude jmenovat členy ČNB on, současné vedení svá místo znovu neobhájí.

Možnost, že jmenování vedení ČNB záleží pouze na jednom člověku, zkritizoval Klaus. Podle něj bylo toto rozhodnutí "nesmyslem", který požadoval Václav Havel. 

Oproti minulým týdnům, kdy Klaus často Havla kritizoval, dnes jeho jméno zmiňováno vůbec nebylo. Pouze Zeman ve své úvodní řeči označil Občanské fórum za amorfní hybrid, po kterém následoval návrat ke standardnímu systému politických stran. 

Čtěte také: Klaus: Havel byl reformní komunista, nenáviděl politické strany

Klaus: Zemanovy vulgarity nespadly z nebe. Něco tím sleduje

Jedním z dnešních témat bylo i zavedení eura. Zemana Klaus označil za "posledního Mohykána", který tuto měnu obhajuje. Jiného člověka, který by euro hájil, prý nezná. Klaus zopakoval, že přijetí eura odmítá. Naopak Zeman se eura zastal. Česko podle něj do eurozóny nevstoupí dříve než za pět let. Eurozóna by se podle něj měla přestat být charitativním spolkem, poznamenal ale, že věří v její pozitivní vývoj. 

Podobná debata se uskutečnila tento týden již ve čtvrtek, v ní se Klaus se Zemanem shodli, že polistopadová transformace ekonomiky a společnosti byla úspěšná. 

Čtěte také: Přestaňme masochisticky hanit Klausovu transformaci. Buďme na ni pyšní

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit