NOVÉ

‚Nemůžeme přijmout nikoho.‘ Babišův výrok rozhádal koalici

,

Sobotka ani Bělobrádek nesouhlasí

Témata: , , ,

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se pustili do ministra financí Andreje Babiše (ANO). Zkritizovali ho za jeho výroky o uprchlících, kdy prohlásil, že Česká republika nemůže přijmout žádné uprchlíky z Blízkého východu. Dle Sobotky Česko nepřestane poskytovat pomoc těm, co utíkají před válkou, Bělobrádek zase Babiše obvinil z předvolebního populismu, řekli oba představitelé vlády pro Právo.

Andrej Babiš se v rozhovoru pro sobotní Právo opět nebál ostře vyjádřit na otázku přijímání uprchlíků. Podle něj ČR nemusí v současnosti přijmout žádného migranta, protože existují přednější problémy. „Nemáme povinnost a podle mě v této chvíli ani nemůžeme vůbec nikoho přijímat. Odpovědností politiků je v prvé řadě zaručit bezpečnost našim občanům a až pak uvažovat o případné solidaritě s uprchlíky,“ řekl Babiš rozhovoru.

„Naše země podle svých možností a kapacit poskytovala, poskytuje a bude poskytovat azyl těm, kdo utíkají před válkou a pronásledováním a požádají nás o pomoc,“ řekl Právu v neděli Sobotka v reakci na Babišovy výroky. Sobotka se k situaci vrátil i v Partii televize Prima, kde řekl, že chce uprchlickou krizi řešit otevřeně nesvázán politickou korektností. Podle premiéra je nicméně důležité situaci nepodceňovat jak v oblasti kontrol, tak následné integraci azylantů.

Stejného názoru byl i vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek. „Obávám se, že ze strany mého vládního kolegy nejenže nejde pouze jen o čistý předvolební populismus povzbuzený i volbami v Polsku,“ uvedl Bělobrádek pro Právo. „Považuji za naprostý přešlap sdělovat veřejnosti od prvního místopředsedy vlády, že nemáme dodržovat národní i mezinárodní právo. Že máme porušovat Ženevské konvence a páchat tím zločiny proti lidskosti. To se v civilizované zemi opravdu nestává.“

„Tvářili se, že to neslyší, že slovo detence je snad nějaký sprostý výraz, kritizovali nás za to, že uprchlíky číslujeme,“ řekl v Partii Sobotka. „My ale potřebujeme nástroje na zvládnutí obrovské migrační vlny. Dokud nebudou politici a demokratické síly jasně o problémech mluvit, tak to budou řešit extremisté.“

Bělobrádek dále připomenul, že uprchlík neboli jedinec, kterému doma hrozí smrt nebo pronásledování a který požádá ČR o azyl, ho také dostane. Podle předsedy lidovců si Andrej Babiš vzhledem k této definici plete pojmy ekonomický migrant a uprchlík. Premiér Bohuslav Sobotka se opřel i do Miloše Zemana, prezident podle něj zbytečně straší lidi tím, že varuje před možnou hrozbou teroristického útoku u nás.

Čtěte také: Klaus šikuje proti uprchlíkům. Sobotka se s ním odmítl sejít

Uprchlíci? Nepřijmeme ani jednoho, prohlásil Babiš

Přejít na diskusi