Brexit bude Brity bolet, soudí Hollande

Reakce na brexit

Brexit bude Brity bolet, soudí HollandeNOVÉ
François Hollande Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Francouzský prezident François Hollande dnes vyjádřil přesvědčení, že odchod Británie z Evropské unie bude Brity bolet, uvedla agentura AFP. Prezident se tak vyjádřil během návštěvy Indonésie. „Myslím, že to bude pro Brity bolestivé,“ řekl Hollande. Vyslovil také názor, že takzvaný brexit „donutí Evropu posunout se vpřed, pravděpodobně různou rychlostí“.

Hollande označil britský odchod z EU za nezvratný a zdůraznil, že vyjednávání o brexitu nemůže trvat déle než dva roky. „Skončí to obchodní dohodou mezi Spojeným královstvím a Evropou. Přejme si, aby to byla nejlepší možná obchodní dohoda pro Evropu a pro Británii,“ řekl francouzský prezident.

Hollande v této souvislosti vyloučil, že by Británie mohla zachovat nějaké vazby s EU v jakémsi mezistupni, kdy by zcela z unie nevystoupila.

Podle AFP prezident sdělil, že brexit je „emocionálně bolestivý“ pro Evropany, ovšem Brity bude bolet po ekonomické stránce. Upozornil na to, že již řada firem začala Británii opouštět a usazovat se mimo jiné ve Francii. Zdůraznil ovšem, že není záměrem EU Brity za jejich odchod trestat.

K dnešnímu podání žádosti Británie o odchod z EU se vyjádřili i další evropští politici. Pro rakouského kancléře Christiana Kerna bude prioritou jednání status a práva zhruba 25.000 Rakušanů, kteří žijí a pracují ve Spojeném království. „Chceme také dohodnout jasné postavení a právní jistoty rakouských společností podnikajících v Británii,“ dodal.

Evropská unie musí při jednání o odchodu Británie zaujmout spravedlivý a jednotný postup, řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Berlín se prý vynasnaží minimalizovat dopady brexitu na občany EU v Británii. Londýn dnes oficiálně zahájil dvouletý proces odchodu z EU.

Británie a EU sdílejí stejné hodnoty, poznamenala podle agentury Reuters Merkelová. Kancléřka přitom doufá, že se unii a Británii podaří zachovat blízké partnerství. Německo ani EU si podle ní odchod Británie nepřály, ale respektují rozhodnutí tamních obyvatel.

Švédský premiér Stefan Löfven očekává dobře organizovaná jednání, jejichž cílem bude snaha dosáhnout dohody. Dodal, že dobré vztahy s Londýnem jsou důležité pro Británii, Evropu i pro Švédsko. Spojené království Löfven označil za blízkého cenného partnera Evropské unie.

Maltský premiér Joseph Muscat, jehož země nyní Evropské unii předsedá, prohlásil, že EU bude v rozhovorech s Británií postupovat jednotně. „EU nebude mít 27 odlišných názorů na brexit, ale bude mít jednu společnou vizi,“ řekl. Chce také, aby Británie a eurozóna projednaly měnové otázky během výstupových rozhovorů.

Předsedkyně skotské regionální vlády Nicola Sturgeonová považuje aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy kvůli nevyjasněným otázkám za „skok do tmy“. Sturgeonová s odchodem Spojeného království z EU nesouhlasí a v úterý dostala od skotského parlamentu mandát, aby se s Londýnem dohodla na uspořádání nového referenda o nezávislosti Skotska.

Čtěte také: Brexit nesmí ohrozit export ani naše pracovní místa, míní Sobotka

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články