1 Boj proti kouření

Prodej cigaret se zakazuje, rozhodl turkmenský diktátor

, NOVÉ

Témata: ,

Z trafik ve středoasijském Turkmenistánu zmizely cigarety. Rozhodl o tom diktátor této bohaté pouštní země Gurbanguli Berdymuhamedov, který proti kouření podle místních médií bojuje rozhodně a vytrvale. V roce 2014 dokonce za svůj zápas s tabákem dostal vyznamenání Světové zdravotnické organizace (WHO).

Na zákaz prodeje cigaret dohlíží podle místních médií organizace zvaná Služba pro ochranu zdraví společnosti, která vykonává funkce státní protidrogové agentury. Její pracovníci prý obešli všechny prodejce v metropoli Ašgabatu a hříšníky, kteří kuřivo dál nabízeli, potrestali vysokou pokutou.

Cigarety jsou teď v Turkmenistánu k dostání už jen „pod pultem“ a po kusech, píší ruská média. Jedna cigareta přijde až na dva manaty (asi 14 korun), což je zhruba dvojnásobek dřívější ceny. V zemi už před časem zakázali kouření na veřejných místech a reklamu tabákových výrobků.

Berdymuhamedov počátkem ledna svolal mimořádné zasedání vlády, na němž tvrdě kritizoval šéfa Služby pro ochranu zdraví společnosti Atadurdyho Osmanova a kázeňsky ho potrestal za nečinnost. Následný zákaz prodeje cigaret je zřejmě důsledkem.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.