O čem se mluvilo v kuloárech na sněmu CDU

O čem se mluvilo v kuloárech na sněmu CDU
Angela Merkelová, předsedkyně CDU Foto: Foto: Shutterstock
1
Politická aréna
Jaroslav Klaška
Sdílet:

Situace z pozdního léta 2015 se už nesmí opakovat. K otevřené společnosti patří i odhalený obličej a německé právo, které musí být dodržováno, je nadřazeno šaríi. Bezesporu důležitá slova, která zazněla od Angely Merkelové na sněmu CDU v německém Essenu. Hlavním tématem jejího projevu, který mluvil hlavně k Němcům, to ale nebylo. I v kuloárech téma migrace tak často nezaznívalo. Jak kancléřka, tak účastníci sjezdu mluvili hlavně o posílení konkurenceschopnosti, o digitální revoluci ale i o daních a rozpočtu. CDU je historicky v Německu spojovaná s německým hospodářským úspěchem. Svět se ale mění před očima takovou rychlostí, kterou jsme ještě nezažili. Zatímco dříve trvaly hospodářské revoluce mnoho desetiletí, dnes přicházejí změny v řádu několika let. Pokud si Němci chtějí udržet současnou vysokou životní úroveň, musí modernizovat. CDU navíc nechce pouze držet s digitální revolucí krok. Naopak, Německo má ambici být jednou ze zemí, která bude digitální revoluci spoluvytvářet. Němci si uvědomují, že není čas, ztrácet čas. Plošné pokrytí rychlým internetem, reforma zákoníku práce nebo pravidla pro využívání Big Data ve spojení s otázkou ochrany osobních dat, civilní využití dronů, telemedicína, to jsou politická témata, která řeší již dnes. To všechno jsou oblasti, kterým se musíme seriózně věnovat i my. Naše ekonomika je proexportně orientovaná, se silným průmyslem a Německo je naším klíčovým hospodářským partnerem.

Podle Angely Merkelové musí daně platit nejen běžní občané, ale také nadnárodní firmy. Kde se zisk vytvoří, tam má být zdaněn. O daních se diskutovalo už den před začátkem sjezdu. Zatímco před rokem při sněmu v Karlsruhe CDU v programovém prohlášení jasně odmítla jakékoliv zvyšování daní, v návrhu programovém prohlášení v Essenu stálo pouze odmítnutí zvýšení celkové daňové kvóty. Mohlo by se zdát, že je to technikálie. To znovu ukazuje, že pro CDU je hospodářství a finance naprostou prioritou.

Co by každého českého novináře na sněmu CDU překvapilo, bylo velké množství stánků nejrůznějších firem v předsálí. Připomínalo to spíše brněnský strojírenský veletrh než sjezd politické strany. CDU má dokonce jako strana, vedle tradičních sdružení žen nebo seniorů i sdružení podnikatelů, které se podílí na tvorbě programu. Na rozdíl od nás, kde by se hned začalo mluvit o korupci, si v Německu nemůžou dovolit, aby se jejich politika dělala bez dialogu s firmami a s byznysem. Právě v tom leží jeden z klíčů k německému hospodářskému úspěchu. Páteří německé ekonomiky jsou malé a střední podniky. A to CDU dobře ví. Politika se tu nedělá podle pocitu, ale na základně reálných potřeb hráčů na trhu.

Na sjezdu se mluvilo i o blížících se volbách do Spolkového sněmu příští rok na podzim. Všichni vědí, že tak těžké volby jako ty nadcházející, CDU od začátku devadesátých let ještě nezažila. Podle posledních průzkumů se její preference pohybují mezi 32 až 35 procenty. Bavil jsem se s mnoha poslanci a všichni se shodli na tom, že lidé od politiky čekají, že přinese konkrétní řešení jejich každodenních problémů. A to je cesta, kterou se CDU plánuje vydat. Jakým směrem to bude, můžeme vytušit z toho, kam plánuje CDU investovat. Již tři roky hospodaří vláda vedená CDU s rozpočtovým přebytkem. Třetina těchto peněz má zamířit do obnovy infrastruktury a posílení konkurenceschopnosti, další třetina do posílení bezpečnosti v Německu i v Evropě a poslední třetina do daňových úlev, zejména pro rodiny s dětmi. 

Sjezd CDU a projev kancléřky je v mnoha směrech inspirativní i pro nás: silné a konkurenceschopné hospodářství, které je základem prosperity, podpora digitální ekonomiky, nových pracovních míst, vyrovnaný rozpočet bez dluhů, podpora rodin a jejich soukromého a pracovního života, ale také sdílení našich hodnot, postavených na křesťanství. CDU je sesterskou stranou KDU-ČSL a vychází ze stejných ideových základů. Takovou podporu jako má ona v Německu, ovšem u nás nemáme. Tedy zatím ne. Desítky let prosperity a svobody v Německu jsou důkazem toho, že křesťansko-demokratická politika je relevantním politickým proudem, žádným přívěškem na pravici či levici. Chci pomoci tomu, aby tak byla vnímána i KDU-ČSL.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články