Ustojí tandem Sobotka-Chovanec páteční sjezd ČSSD?

SJEZD SOCIÁLNÍCH DEMOKRATŮ

Ustojí tandem Sobotka-Chovanec páteční sjezd ČSSD?NOVÉ
Premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) svůj post předsedy ČSSD s největší pravděpodobnostní obhájí. Ve volbě nemá protikandidáta. Jeho 1. místopředseda ministr vnitra Milan Chovanec se bude muset o post druhé muže strany utkat s "lánským pučistou" poslancem Jeronýmem Tejcem. Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Pro druhou nejsilnější stranu v republice bude pátek klíčovým dnem. Sociální demokraté si na sjezdu budou volit nové vedení strany. Přestože současný předseda Bohuslav Sobotka nemá protikandidáta a pozici šéfa strany s největší pravděpodobností obhájí, rozhodně není jeho postavení v ČSSD suverénní. Drama se očekává také při volbě 1. místopředsedy. Můj úkol je, abychom vyšli ze sjezdu sjednocení, říká volební manažer strany Jan Birke.

„Je to jeden z nejdůležitějších mezníků, který nás čeká. Je důležité vyjít ze sjezdu sjednocení. Poté můžeme začít pracovat na politickém marketingu pro volby,“ uvedl pro server Echo24 Birke, který je také jedním z kandidátů na post místopředsedy strany.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Právě důraz volebního manažera na sjednocenost strany dává tušit, že před pátečním sjezdem to ve straně vře a že ne všichni jsou se stávajícím složením vedení strany spokojení. Zatímco post předsedy ale s jistotou Sobotka obhájí a nyní se pouze čeká na to, kolik delegátů se v tajné volbě postaví proti svému šéfovi, 1. místopředseda ministr vnitra Milan Chovanec to bude mít těžší.

Chovanec sice získal 12 nominací na post statutárního místopředsedy, ve volbě proti němu ale stane poslanec Jeroným Tejc. Ten patří k největším kritikům současného vedení a k tzv. pučistům z Lán, kteří se po volbách v roce 2013 pokusili svrhnout Sobotku. Tejc má obří podporu a vliv především na jihu republiky. Chovance porazil na nominačních konferencích v Jihomoravském a Jihočeském kraji. Není náhodou, že stranu v těchto krajích ovládají další lánští pučisté – Michal Hašek a Jiří Zimola.

Na 39. volebním sjezdu ČSSD se sejde 668 delegátů. Nejsilnější vliv má Praha s 92 delegáty, jižní Morava s 88, střední Čechy se 79 a severní Morava se 78 delegáty.

Volit se budou také další místopředsedové, kde se o posty uchází současná náměstkyně na ministerstvu zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová, náměstek pražské primátorky Petr Dolínek, předseda sněmovny Jan Hamáček, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, poslanec Jaroslav Foldyna, jeden ze současných místopředsedů Martin Starec a právě Birke. Nejvíce nominací přitom posbíraly ženy – Marksová a Teska Arnoštová. Mají obě po deseti nominacích. Stejný počet nominací získal také ministr Zaorálek.

Birke: Babiš není náš volič

Po neúspěchu v podzimních krajských volbách, kdy ČSSD vyhrála jen ve dvou krajích a obsadit pět hejtmanství se jí povedlo jen díky povolebnímu vyjednávání, se hodně hovoří o strategii strany pro nadcházejí sněmovní volby. V předvolebních průzkumech totiž sociální demokracii válcuje její koaliční partner hnutí ANO v čele s ministrem financí Andrejem Babišem.

„Sociální demokracie by se neměla zabývat pouze Andrejem Babišem, to není náš volič,“ myslí si ale Birke, podle kterého strana musí cílit na zaměstnance, seniory a rodiče s dětmi. „A ty oslovíme tím, že budeme nadávat Andreji Babišovi? To určitě ne,“ dodává.

Sobotka dva dny před sjezdem poslal delegátům strany zprávu, v níž vysvětluje, co by se mělo do voleb zlepšit. Podle něj jsou to marketingové dovednosti. Těmi také vysvětluje změny na postech ministrů, které v posledních měsících udělal. Nejdříve vyměnil ministra pro lidská práva a ministra zdravotnictví, na konci února pak ještě ministra obchodu a průmyslu.

Strana si kvůli tomu také najala americké poradce na marketing, kteří pomáhali s předvolební kampaní třeba bývalému prezidentu Baracku Obamovi nebo neúspěšné kandidátce na prezidentku Hillary Clintonové. Jedním z předvolebních nápadů je tzv. Twitterová revoluce. Sociální demokraté by měli více používat sociální síť Twitter. 

Očekává se, že na sjezdu se bude také diskutovat nad programem, se kterým se strana bude snažit uspět ve volbách. Sobotka už v minulých týdnech představil zásadní bod a to progresivní zdanění, které by se mělo týkat jak zaměstnanců tak firem. I kvůli tomu se ale začala ozývat kritika zevnitř strany právě od Tejce a Haška. 

Vyjasnit by mohli také postoj ke koalici s komunisty. Poprvé po 22 letech totiž vedení strany zpochybnilo tzv. bohumínské usnesení, které spolupráci s KSČM zapovídá. Sobotka označil dokument v rozhovoru pro Hospodářské noviny za překonaný a prakticky vyzval komunisty ke společné vládě. Toto spojení poté posvětil prezident Miloš Zeman, který řekl, že by vládu s komunisty klidně jmenoval. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Sobotka s progresivní daní couvá. Kritika přichází i zevnitř ČSSD

Po 28 letech do náruče bolševiků? Sobotka volá na pomoc komunisty

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články