De Maizière: Situace je vážná, připravte se na další osamělé vlky

TERORISMUS V EVROPĚ

De Maizière: Situace je vážná, připravte se na další osamělé vlkyNOVÉ
Thomas de Maizière, německý ministr vnitra. Foto: FOTO: Wikipedia.org.
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière varoval spoluobčany před budoucími možnými teroristickými útoky v Německu s tím, že situace je vážná. Upozornil na malé skupinky teroristů či radikalizované tzv. „osamělé vlky“, uvedla BBC. V souvislosti s pondělním útokem ve vlaku v Bavorsku chce zpřísnit bezpečnostní opatření v zemi. Vyzval mimo jiné ke zvýšení počtu bezpečnostních kamer, posílení početního stavu policie či lepší ochraně policistů. Německo prý patří mezi cíle mezinárodního terorismu a riziko útoku je velké bez ohledu na příchod statisíců běženců v uplynulém roce, citovala ministra agentura DPA.

„Německo musí počítat s teroristickými útoky, které mohou plánovat malé skupiny teroristů nebo tzv. osamělí vlci,“ řekl de Maizière. „Stejně jako několik zemí EU, stejně jako EU jako celek je i Německo v oblasti cílů mezinárodního terorismu. Situace je vážná,“ konstatoval. Riziko podle něj panuje i přesto, že Německo v uplynulém roce přijalo řadu opatření, která mají zlepšit bezpečnost v zemi.

Ministr vystoupil dva dny po útoku sedmnáctiletého migranta, který se hlásil ke skupině Islámský stát (IS), na cestující v bavorském vlaku. Útočník v Německu žádal o azyl. Mladík původně identifikovaný jako 17letý afghánský běženec prý jednal zřejmě sám a video, které po sobě zanechal, nenaznačuje, že svůj čin vykonal na rozkaz radikálního hnutí Islámský stát (IS).

„Je to možná případ, který se nachází na hranici mezi terorismem a masakrem, za kterým stojí vyšinutí útočníci,“ řekl de Maizière. O činu pak hovořil jako o brutálním aktu bezhlavého násilí. Dodal, že útočník byl ovlivněn propagandou IS, ke kterému se na videu hlásil, o přímém napojení ale důkazy nejsou.

Čtěte také: Mladík, který vraždil v Bavorsku, nebyl z Afghánistánu. Prozradilo ho video

„Pozadí zločinu stále musí být ještě objasněno,“ uvedl ministr. Dodal, že zatím vychází z toho, že útočník pocházel z Afghánistánu, ačkoli televize ZDF uvedla, že vyšetřovatelé nevylučují ani pákistánský původ. Podle de Maizièra na afghánský původ ukazuje možný motiv, kterým mohla být smrt útočníkova přítele v Afghánistánu. Německé úřady také řeší dřívější mladíkovu žádost o sloučení rodiny, která je v Afghánistánu.

Ministr rovněž řekl, že Německo učiní vše, aby podobným útokům zabránilo. Pomoci by k tomu mělo zpřísnění bezpečnostních opatření, které žádá. „Záruka ale přesto neexistuje,“ dodal.

Po větších bezpečnostních opatření volají i policejní a železničářské odbory. Šéf policejních odborů Rainer Wendt navrhl, aby dráhy investovaly do kamerových systémů na nádražích a ve vlacích. Uvítal by také zřízení vlakové obdoby takzvaných leteckých maršálů, kteří ozbrojeni a v utajení dbají o bezpečnost na některých letech.

„Potřebujeme aktivní spolupráci muslimů“

„Nelze říct, že neexistuje žádná spojitost mezi uprchlíky a terorismem, ale nebezpečí bylo velké už dříve a velké zůstává, bez ohledu na otázku uprchlíků,“ podotkl ministr.

Do Německa loni přišlo zhruba 1,1 milionu migrantů, velká část z nich byla ze Sýrie a z Afghánistánu. Strana Alternativa pro Německo (AfD) tvrdí, že imigrace zvyšuje teroristickou hrozbu.

Podle de Maiziéra se musí muslimské komunity v Německu postarat o to, aby se imigranti integrovali do společnosti a aby nepodléhali radikálním názorům. „Potřebujeme aktivní spolupráci muslimů, kteří mezi námi žijí, a to včetně komunit v mešitách. I oni musí přispět k integraci (běženců), k prevenci a k tomu, aby proces radikalizace byl odhalen v raných fázích,“ řekl ministr.

Čtěte také: Průzkum: Uprchlíky si s terorismem spojuje většina Evropanů

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články