Česká ekonomika v čele růstu EU. Ženou ji investice

,

Témata: ,

Tuzemská ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí letošního roku podle zpřesněného odhadu ČSÚ mezikvartálně o rovné procento, meziročně o 4,4 procenta. Proti prvnímu čtvrtletí to znamená ještě optimističtější číslo proti prvnímu odhadu +0,9 %, který sám o sobě byl výrazným překvapením. Ekonomové totiž počítali s poklesem o 0,2 %. Česká koruna se v reakci na údaj o HDP posouvá blíže kurzovému závazku ČNB a obchoduje u 27,06 EURCZK. Hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda upozorňuje, že česká ekonomika je druhou nejrychleji rostoucí v EU a třetí mezi zeměmi OECD.

Hrubá přidaná hodnota (HPH) se podle ČSÚ zvýšila meziročně o 3,8 % a mezičtvrtletně o 0,9 %. „Hospodářský růst byl rovnoměrněji rozprostřen mezi všechna odvětví tuzemské ekonomiky. Zpracovatelský průmysl vzrostl meziročně o 7,0 % a v porovnání s prvním čtvrtletím letošního roku o 1,1 %. Meziroční růst stavebnictví dosáhl tempa 3,1 %. Výraznějším tempem rostla i všechna odvětví služeb. Obchod, doprava a ubytování se zvýšily meziročně o 2,8 %, informační a komunikační činnosti o 4,4 % a profesní, vědecké, technické a administrativní činnosti o 5,9 %,“ uvedl ČSÚ.

Na straně poptávky posiluje vliv tvorby kapitálu podporovaný rostoucí spotřebou domácností. „Mezičtvrtletní růst HDP byl z jedné třetiny tažen spotřebou domácností a ze dvou třetin investičními aktivitami. Meziročně byl příspěvek k růstu HDP rozložen rovnoměrněji a k růstu přispíval i zahraniční obchod,“ shrnula zpráva statistiků.

Výdaje na konečnou spotřebu domácností se meziročně zvýšily o 3,1 %. Podobně jako v předchozím čtvrtletí rostly výdaje na zboží dlouhodobé i krátkodobé spotřeby, stejně tak i služby. Mezičtvrtletně se spotřeba domácností zvýšila o 0,7 %. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí byly meziročně vyšší o 2,5 % a mezičtvrtletně o 0,5 %.

Investiční aktivita ve druhém čtvrtletí výrazně vzrostla. Tvorba fixního kapitálu byla vyšší meziročně o 5,9 % a mezičtvrtletně o 3,5 %. Na meziročním růstu fixního kapitálu se podílely zejména investice do staveb a infrastruktury, nicméně významně rostly i investice do strojů a zařízení. Změna zásob byla stejně jako v posledních čtvrtletích ovlivněna hlavně rostoucími zásobami materiálu a nedokončené výroby.

Celý článek a více informací z ekonomického světa čtěte na našem partnerském serveru Roklen24.cz.

Přečtěte si také komentář k tématu od Lukáše Kovandy.

Čtěte také: Česko historicky poprvé prodalo dluhopisy za záporný úrok

Česká ekonomika divoce roste. Co na to ČNB?

Přejít na diskusi