1

Sváteční hra na sílu

,

Doba relativního bezpečí každodenního života v Evropě zjevně skončila. Pravděpodobnost, že se člověk stane obětí teroristického útoku, je sice mnohonásobně menší, než že se stane obětí autonehody, přesto ubývá klidu. Agresivita islamistů stoupá. Soustředění se na vysoce symbolické dny pro západní civilizaci, kterou nenávidí, sílí. Ostražitost a prevence je namístě. Zvykáme si na policisty se samopaly v ulicích, na letištích, nádražích.

Když nějaká země umí i symbolicky demonstrovat sílu, zvyšuje to důvěru lidí a pocit bezpečí. Zároveň je to spolu se špičkovou prací rozvědek jediná možná prevence akutních teroristických útoků. Izrael navzdory silnému ohrožení ze všech stran velký teroristický útok už dlouho nezažil. Británie ho nezažila od roku 2005. Bezpečnostních kamer a ozbrojenců v ulicích je tam určitě víc než v Německu. Jsou to země, které se nebojí sílu demonstrovat. Americké ministerstvo zahraničí na základě zcela konkrétních, věrohodných informací tajných služeb vyzvalo dva týdny před masakrem kamionem v Berlíně své občany, aby se v době adventu vyhnuli cestám do Evropy.

Často posloucháme oblíbené klišé, jak si hlavně nesmíme nechat sebrat svůj styl života i tou prevencí a obranou na každém kroku. Že přesně to islamisté chtějí a na to nejvíc útočí. To je pravda. Vždycky je přitom lepší být ve střehu než oplakávat mrtvé.

Pak jsou ovšem chvíle, kdy se nejde ubránit dojmu, že se to dostalo za hranu. I v Česku vidíme policisty se samopaly. Jediným místem, kde se však zavedly důsledné bezpečnostní kontroly v celém areálu včetně zahrad a Jeleního příkopu, jehož jedna část byla dlouhodobě z bezpečnostních důvodů dokonce uzavřena, je Pražský hrad. Jistě, Hrad je státní instituce. Pracuje a bydlí tam prezident. Proč ale ozbrojenci nechrání jen jeho vilu a křídlo, kde má kancelář? Kdyby chtěl někdo udělat spektakulární teroristický útok v Praze, Václavské nebo Staroměstské náměstí nabízí v každou denní hodinu mnohem větší koncentraci lidí.

Těžko vysvětlitelného vrcholu dosáhla demonstrativní ochrana Hradu o Štědrém večeru, kdy se v katedrále svatého Víta konala půlnoční mše. Úderem půlnoci už přes checkpointy neprošla ani noha. Policisté Pražský hrad uzavřeli a pouštěli jen lidi, kteří vycházeli ven. Nic takového Hrad předem neavizoval. Prezidentův mluvčí, bývalý redaktor komunistických Haló novin, to jen komentoval slovy, že na půlnoční je slušné chodit včas.

Hesla:

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.