Bouře v koalici. ANO nahrálo tabákové lobby, hřímá Sobotka

Protikuřácký zákon

Bouře v koalici. ANO nahrálo tabákové lobby, hřímá SobotkaAKTUALIZOVÁNO 3
Domov
Echo24
Sdílet:

Koaliční fiasko. Poslanci nečekaně zamítli v závěrečném čtení tzv. protikuřácký zákon, třebaže v dílčím hlasování odmítli úplný zákaz kouření v restauracích. Po dvou neplatných a zpochybněných hlasování, z nichž první bylo zamítavé a druhé kladné, poslanci napotřetí vyslovili svůj nesouhlas. ČSSD považuje způsob, jakým hlasovali poslanci ANO, za hrubé porušení koaliční smlouvy. Premiér Bohuslav Sobotka svolá jednání koaliční rady.

Norma, která chtěla omezit taky prodej a podávání alkoholu, měla začít platit od 1. ledna 2017. Pro přijetí zákona byl potřeba souhlas nadpoloviční většiny z přítomných 175 poslanců. Nakonec jich ale proti protikuřáckému zákonu hlasovalo 42, pro bylo 80. Chybělo tedy osm hlasů.

Pro protikuřácký zákon hlasovali poslanci z ČSSD a KDU-ČSL, svůj souhlas pro zákon vyslovila ani ne třetina poslanců z koaličního hnutí ANO. Z opozičních TOP 09, KSČM a Úsvitu byli pro jen jednotlivci, poslanci ODS hlasovali proti.

ČSSD byla po hlasování nespokojena, jakým způsobem hlasovali poslanci hnutí ANO, jejího koaličního partnera. Předseda vlády dodal, že brzy svolá jednání koaliční rady, kde bude chtít po koaličním partnerovi vysvětlení tohoto postoje.

„Poslanci ANO záměrně zabránili přijetí vládního návrhu zákona. Nahráli tím tabákové lobby a poškodili zájem občanů. Není to bohužel první případ, kdy poslanci ANO většinově nehlasovali pro vládní návrhy zákonů, takový opakovaný postup je v rozporu s dobrým fungováním vládní koalice,“ dodal Sobotka.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) označil hlasování poslanců hnutí ANO za hrubé porušení koaliční dohody. Podle lidovců tím poslanci ANO navíc dali najevo, že pohrdají prací Poslanecké sněmovny. KDU-ČSL bude požadovat svolání koaliční rady.

Pro předpis v závěrečném hlasování bylo 13 poslanců ANO, 16 se jich zdrželo, 15 hlasovalo proti. „Bylo to překvapení ze strany koaličního partnera, já to považuji za hrubé porušení koaliční dohody, protože šlo o koaliční návrh. Práce stovek hodin, zákon, který nás mohl posunout výrazně v ochraně nekuřáků, je pryč,“ řekl Němeček.

Hnutí ANO však odmítá, že by se jednalo o porušení koaliční smlouvy. „Původní vládní návrh, který odešel z vlády do sněmovny, byl dobrý a byl to opravdu protikuřácký zákon. Ovšem v průběhu legislativního procesu a zejména dnes, během pozměňovacích návrhů, se z něho protikuřácký zákon vytratil,“ řekl k tomu Jaroslav Faltýnek, 1. místopředseda hnutí ANO.

Podle předsedy strany Andreje Babiše se jednalo o standardní podraz koaličních partnerů. „Na vládě si odhlasujeme podobu zákona, a pak ji ve Sněmovně socialisté upravují ve shodě s opozicí,“ nechal se slyšet Babiš. „Zákon byl vyloženě prokuřácký. Ministr zdravotnictví se chová spíše jako ministr tabákového průmyslu,” dodal k tomu Rostislav Vyzula, člen ANO a předseda výboru pro zdravotnictví.

Hnutí ANO se nyní chce vrátit k dva roky starému návrhu vlastního poslance Radka Vondráčka. Tvrdí, že je mnohem úspornější než zákon, který předložila vláda. „V podstatě říká, že kde se vaří, tam se nekouří,“ shrnul jeho podstatu Faltýnek. Lidovci už oznámili, že tento návrh zákona nepodpoří z principu kvůli tomu, že ANO dnes nehlasovalo s koalicí.

Zamítnutí protikuřáckého zákonu uvítal také prezident Miloš Zeman. „Všimněte si, jak jsem se sladce usmál pln radosti, že tento zákon neprošel, protože jsem řekl, že bych byl v konfliktu zájmů, neboť bych ho nemohl vetovat jako silný kuřák. A když neprošel, mám radost,“ řekl k tomu.

K hlasování o protikuřáckém zákonu se záhy začali vyjadřovat i další poslanci. Poslanec a místopředseda Starostové pro Liberecký kraj Jan Farský na Twitteru zveřejnil svůj komentář k hlasování a chování ANO. „ANO podrazilo koalici. Hlasovalo proti vládnímu návrhu. Má připravený vlastní. Predátor v politice. Řídit stát jako firmu.“

Marian Jurečka, ministr zemědělství a 1. místopředseda KDU-ČSL, zase napsal: „Nekecáme, makáme… Bohužel hulíme dál. Díky ANO.“


Postoj Poslanecké sněmovny k vládnímu zákonu byl záporný navzdory tomu, že v dílčích hlasováních podpořila úpravu Marka Bendy (ODS), podle kterého by majitelé restaurací mohli zřizovat v těchto provozovnách oddělené prostory pro kuřáky, byť s podmínkami. Zmírnila například i navrhované restrikce pro elektronické cigarety, jiná omezení ale naopak přidala.

Čtěte také: Chce někdo opravdu zakázat kouření? Výtky míří k alkoholu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články