Mezi mrtvými po atentátu v Istanbulu je nejméně osm Němců. Útočil IS

Exploze mezi turisty

Mezi mrtvými po atentátu v Istanbulu je nejméně osm Němců. Útočil ISAKTUALIZUJEME
Útok v Istanbulu má desítky obětí. Na místě zasahuje policie, záchranáři i pyrotechnici. Foto: FOTO: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nejméně osm německých občanů přišlo dnes o život při pumovém útoku způsobeném v historické části Istanbulu syrským sebevražedným atentátníkem. Podle nejnovějších zpráv zahynulo při atentátu 10 až 11 turistů, kromě Němců zemřel jeden Peruánec a možná i jeden Jihokorejec. Dalších patnáct osob utrpělo zranění. Turecký premiér na tiskové konferenci prohlásil, že atentátník byl členem Islámského státu.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu vyjádřil telefonicky soustrast německé kancléřce Angele Merkelové. Ta podle agentury DPA prohlásila, že mezinárodní terorismus opět ukázal „svou krutou a nelidskou tvář“. Mezi zraněnými, kteří do Turecka přijeli ze zahraničí, jsou dva peruánští občané, jeden Nor a nejméně šest Němců. Podle předběžných informací úřadu istanbulského guvernéra nejsou mezi zraněnými ani oběťmi čeští občané.

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş uvedl, že atentát spáchal 28letý syrský občan, kterého se podařilo identifikovat, i když bylo jeho tělo rozmetáno na kusy. Útok spáchal ve jménu Islámského státu, řekl později premiér Ahmet Davutoglu. Islamista nebyl na seznamu hledaných osob. Na internetu kolují snímky, které mají zachycovat okamžik útoku.

The moment of the kamikaze blast in #Sultanahmet next to the Obelisk of Theodosius – @ozgenaydos #Istanbul pic.twitter.com/xgN04NPtcy

— Matteo Meloni (@melonimatteo) 12. Leden 2016

Útok odsoudila jako „hanebný čin“ turecká vláda. Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová řekla, že unie stojí při Turecku proti všem formám terorismu a vyjádřila účast obětem atentátu a přála brzké uzdravení zraněným. Předseda Evropské rady Donald Tusk označil incident za brutální teroristický útok. Atentát ostře odsoudil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Merkelová řekla, že atentát v Istanbulu byl stejně jako například ten loňský v Paříži útokem na svobodnou společnost. „Teroristé jsou nepřátelé všech svobodných lidí, nepřátelé veškeré lidskosti,“ řekla kancléřka.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier ujistil, že Německo se nenechá terorismem zastrašit a bude proti němu nadále bojovat všemi prostředky.

Německé ministerstvo zahraničí vyzvalo svoje občany, aby se raději vyhýbali místům, kde se shromažďuje větší množství lidí. Týká se to jak veřejných prostranství, tak i turistických objektů. Zároveň úřad varoval, že se v celém Turecku nadále dají očekávat další násilné střety a teroristické útoky. Němci se mají také vyhýbat místům, kde se konají masové demonstrace, zejména ve velkých městech. Podobně varovalo své občany také Dánsko.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Lagronová sdělila, že úřad důrazně varuje všechny české občany v Turecku před návštěvou míst s vysokou koncentrací osob a doporučuje jim registraci jejich pobytu v zemi. Ministerstvo také opětovně a rozhodně odsuzuje projevy terorismu v jakékoli formě. Podporuje rovněž tureckou vládu a opatření, která přijímá k řešení této otřesné a tragické události. Zároveň vyjadřuje svou nejhlubší soustrast rodinám všech obětí a přeje brzké uzdravení zraněným.

V Istanbulu se v současné době nachází asi 200 Čechů a polovina z nich do země přijela s cestovní kanceláří. Řekl to místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Mezi českými návštěvníky města jsou podle něj často lidé, kteří Istanbul využijí k přestupu na leteckých linkách do Asie. Cestovní kanceláře se nyní snaží své klienty kontaktovat.

Výbuch otřásl turisty hojně navštěvovanou čtvrtí Sultanahmet na evropské straně města. Exploze nastala v 10:18 místního času (9:18 středovevropského času) v bývalé jezdecké aréně nedaleko známé Modré mešity a chrámu Boží moudrosti.

V Istanbulu dnes došlo ještě k dalšímu incidentu. Na předměstí hořel dvanáctipatrový hotel, ale požár se podařilo brzy dostat pod kontrolu. V hotelu zrovna probíhá rekonstrukce, a tak byli ohrožení pouze dělníci. Osmnáct z nich bylo z budovy evakuováno a čtyři si převzali do péče lékaři. Příčinu se prozatím nepodařilo objasnit a není jisté, zda požár nějak souvisel s útokem. Informoval o tom deník Daily Sabah.

Turecko, které v současnosti bojuje s kurdskými separatisty na jihovýchodě země, se stalo v poslední době podle všeho častým terčem IS. Loni v říjnu si dva výbuchy v centru Ankary vyžádaly nejméně 97 mrtvých. Exploze nastaly krátce před začátkem mírového pochodu proti narůstajícímu násilí mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty. Loni v červenci sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko v městě Suruç u hranice se Sýrií, zabil 33 lidí a přes sto osob zranil.

Čtěte také: Po výbuchu bomby v istanbulském metru zůstali ranění

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články