1 Soudní precedent

Máma, máma a táta. Brazilka má oficiálně tři rodiče

,

Ani ne měsíční holčička se stala prvním brazilským dítětem, které má v rodném listu více než dva rodiče. Soudce Rafael Cuña rozhodl, že dítě smí oficiálně mít dvě matky a otce. Vynesením rozsudku soudce založil právní precedent platný na celém území tradičně křesťanské země. Informovala o tom BBC.

O změnu v rodném listu požádali biologičtí rodiče dívky a životní partnerka její matky. Všichni tři se během těhotenství zapojili do příprav na narození miminka, jako je to běžné u tradičních párů.

„Jsem si jistý, že toto dítě bude velmi šťastné,“ komentoval soudce Cuña své rozhodnutí. Dodal, že dokumenty holčičky by měly odrážet, „co jí život přichystal“. Kromě toho, že třítýdenní dítě má tři rodiče, je v jejím rodném listě také šest prarodičů.

Děvčátko se narodilo 27. srpna. Jeho otcem je blízký přítel Fernandy a Mariany, které spolu žijí čtyři roky a před dvěma lety uzavřely registrované partnerství. Luis Guilherme Calfiled svolil, že poskytne své spermie pro umělé oplodnění, pokud bude oficiálně registrován jako otec.

Rozhodnutí soudce je vůbec prvním svého druhu v celé zemi. „Je to historický rozsudek,“ komentovala to Maria Berenice Diasová z brazilské asociace právníků. Diasová se domnívá, že zákony by se měly přizpůsobovat vývoji ve společnosti. 

V Brazílii se přes 80 procent lidí hlásí ke křesťanství, které partnerství osob stejného pohlaví neuznává. Přesto jsou v Brazílii od května 2013 povolena tak zvaná civilní partnerství homosexuálů.

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.