AKTUALIZOVÁNO

Ředitel liberecké nemocnice Nečesaný byl obviněn z korupce

,

Korupce v Liberci

Témata: , ,

Ředitele Krajské nemocnice v Liberci Luďka Nečesaného obvinila policie z korupce. Hrozí mu pět až 12 let vězení, přesto zůstává i nadále v čele nemocnice. ,,O svém stíhání informoval Nečesaný představenstvo nemocnice a dal svou funkci k dispozici, představenstvo mu dalo důvěru,“ sdělila mluvčí nemocnice Barbora Silná.

Jméno rodiny Luďka Nečesaného se v médiích objevuje v posledních měsících často. Jeho syn Lukáš je totiž obžalovaný z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích. Rodina se snaží prokázat jeho nevinu a právě otec Luděk se ho výrazně zastal.

Vynaložil nemalé finanční prostředky na právníky a dosáhl toho, že Nejvyšší soud zrušil už vynesený rozsudek 13 let vězení a vrátil případ k novému projednání u Krajského soudu v Hradci Králové. Obžalovaný byl také propuštěn na svobodu.

Čtěte také: Za pokus o vraždu dostal 13 let. Důkazu bylo málo, řekl teď soud

Spolu s Luďkem Nečesaným obvinila policie jednu ženu. „Muže jsme obvinili z přijetí úplatku a ženu z legalizace výnosů z trestné činnosti,“ řekl ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec. Ženě podle něj hrozí tři až osm let vězení. V souvislosti s obviněním dnes v liberecké nemocnici zasahovala protikorupční policie. Chod nemocnice ani péči o pacienty ale zásah prý neovlivnil.

Krajská nemocnice Liberec je s 1140 lůžky a 2500 zaměstnanci v nemocnicích v Liberci a Turnově největším zdravotnickým zařízením v kraji. Policie se na ni nezaměřila poprvé. Před čtyřmi lety vyšetřovala například údajně předražený nákup přístrojů pro liberecké kardiocentrum. Vybavení centra bylo financováno z evropských fondů, šest kompletních přístrojů stálo bezmála 60 milionů korun. Nákup měl být předražený, vyšetřování to ale nepotvrdilo. 

Policie prověřovala nemocnici také před dvěma lety v souvislosti s kauzou údajného neoprávněného vyplácení odměn pro uvolněné členy krajského zastupitelstva, kteří byli v dozorčí radě nemocnice. Z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti byl obviněn tehdejší ředitel nemocnice Jiří Veselka a stíhání hrozilo i liberecké primátorce Martině Rosenbergové. Státní zástupce ale v obou případech stíhání zastavil. Celá kauza nelegálního vyplácení odměn skončila nedávno u soudu osvobozujícím rozsudkem.

Přejít na diskusi