1

Rána pro katalánský sen. Odpůrců nezávislosti je víc než příznivců

, ,

Studenou sprchu zastáncům nezávislosti Katalánska přinesl poslední průzkum veřejného mínění v této španělské provincii. Poprvé od roku 2011 totiž počet odpůrců odtržení od Španělska převýšil počet stoupenců. Informovala o tom agentura AFP.

Podle poslední ankety klesl v Katalánsku počet stoupenců samostatnosti na 44,5 procenta, zatímco těch, kteří by hlasovali proti, je nyní 45,3 procenta. Před čtyřmi lety měli zastánci samostatného Katalánska dvojnásobnou převahu. Průzkum, který se koná pravidelně každé čtyři měsíce, následuje po nezávazném hlasování, jež zorganizovala katalánská vláda počátkem listopadu a které centrální vláda v Madridu ostře odsoudila. Tehdy se 1,9 milionu z celkem 6,3 milionu potenciálních voličů vyslovilo pro nezávislost.

Šéf katalánské regionální vlády Artur Mas koncem listopadu vyjádřil záměr uspořádat předčasné volby v Katalánsku v příštím roce. Jejich jediným tématem by přitom byla nezávislost. Podle něj je to jediná cesta, která ještě umožňuje Kataláncům definitivně se vyjádřit v regulérním hlasování o statusu Katalánska.

,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.