Protestovali proti Lukašenkovi. Hrozili jim deportací z Česka

Protest před ambasádou

Protestovali proti Lukašenkovi. Hrozili jim deportací z ČeskaNOVÉ 7
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Skupina aktivistů původem z Ukrajiny a Běloruska před týdnem, tedy v den běloruských prezidentských voleb, protestovala před budovou pražského velvyslanectví proti prezidentským volbám v Bělorusku – podle nich podvodným. Přestože protest probíhal v klidu, podle účastníků akce na ně pracovníci velvyslanectví zavolali policii a dokonce jim prý vyhrožovali, že je policie zadrží a deportuje.

V prezidentských volbách podle očekávání obhájil své vítězství běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, který je považován za posledního evropského diktátora, když dostal přes 80 procent hlasů. Skupina aktivistů původem z Ukrajiny a Běloruska přišla v den voleb 11. října před běloruské velvyslanectví v pražské Troji s transparenty „Stop falzifikaci“, „Nebojte se Majdanu!“, „Účast na imitaci voleb je zločin“ nebo „Stop Lukashizm!“.

Účastníci akce požadovali spravedlivé volby a konec falšování výsledků. I podle pozorovatelské mise OBSE ani letos neproběhlo sčítání a shromažďování volebních výsledků dle mezinárodních kritérií. Podle Rádia Svobodná Evropa zaznamenali pozorovatelé celkem 34 porušení mezinárodních pravidel.

Aktivisté proti průběhu hlasování protestovali. „11. října v den prezidentských voleb v Bělorusku ukrajinští a běloruští aktivisté demonstrovali před velvyslanectvím v České republice. Demonstranti požadovali spravedlivé volby a konec falšování,“ píše se v příspěvku o protestu, který je zveřejněn na Facebooku.

11 октября, в день выборов президента Беларуси украинские и белорусские активисты пикетировали посольство республики в Ч…

Posted by Правозахисний центр „Поступ“ on 11. říjen 2015

Česká policie: Byl to běžný dohled

Protestující byli během protestu kontrolováni policií. Důvodem bylo podle účastníků demonstrace to, že během protestu bránili v pohybu kolemjdoucím a také občanům Běloruska v účasti ve volbách. Zaměstnanec běloruského velvyslanectví Andrej Kuharčik nejdříve potvrdil, že na skupinu přivolali zaměstnanci ambasády policii. Později ale uvedl, že policie na místě vykonávala standardní kontrolu a že „mělo dojít k pokusu o provedení neschválené akce“.

Policejní prezidium ČR potvrdilo, že u budovy ambasády strážci pořádku hlídkovali. „11. října byl den prezidentských voleb v Bělorusku, z tohoto důvodu kolegové z Ochranné služby prováděli v okolí zastupitelského úřadu dohled,“ uvedl tiskový mluvčí prezidia David Schön, podle nějž se jednalo o běžný postup, který se používá u chráněných objektů, tedy i u zastupitelských úřadů.

Opatření jsou dle Schöna plánována dopředu a v případě protestů před velvyslanectvím se tedy nejednalo o žádné oznámení nebo žádost. Schön také dodal, že policie nemusela během protestů řešit žádný incident. „Na místě nedošlo k žádné mimořádné události,“ dodal Schön.

Zadržení a deportace?

Přestože protest probíhal podle police v poklidu, pracovníci ambasády podle účastníků akce protestujícím vyhrožovali tím, že policie si udělá jejich jmenné seznamy, zadrží je a že budou deportováni. „Účastníci protestu nezůstali bez pozornosti velvyslanectví, zaměstnanec se snažil účastníky zastrašit tím, že policie vytvoří databázi protestujících extrémistů a že všichni účastníci demonstrace budou zadrženi a deportování,“ uvedla skupina protestujících na Facebooku.

„Pracovník velvyslanectví mi slíbil vytvořit seznam extrémistů, policisté jednali s citlivostí a zdvořilostí,“ uvedla jedna z účastnic protestu, která vyzdvihla jednání policistů.

Běloruské velvyslanectví otázku ohledně vyhrožování účastníkům protestu odmítlo komentovat. „Promiňte, to nemůžu komentovat,“ uvedl Kuharčik. K vyhrožováním deportací se nevyjádřilo ani policejní prezidium.

Volby v Bělorusku podle předpokladů vyhrál již popáté za sebou stávající běloruský prezident Alexandr Lukašenko, a to se ziskem 83,49 procenta hlasů. Na druhém místě poté skončila občanská aktivista a první běloruská kandidátka na prezidenta Taccjana Karatkevičová. Opozice, která se voleb neúčastnila, hlasování neuznává a k tomu samému vyzývá také mezinárodní společenství.

Protesty v hlavním běloruském městě Minsku byly letos oproti dřívějším relativně málo početné. Podle Rádia Svobodná Evropa se na Říjnovém náměstí sešlo několik set lidí, kteří nesli původní bílo-červeno-bílou vlajku nezávislého Běloruska a transparenty s nápisy proti diktatuře. Poté se protest přesunul na náměstí Nezávislosti, kde byl zakončen společnou modlitbou.

Čtěte také: Lukašenko bude už popáté prezidentem Běloruska

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články