Rakousko obvinilo aktivisty, že spolupracují s pašeráky lidí

Cesta uprchlíků do Evropy

Rakousko obvinilo aktivisty, že spolupracují s pašeráky lidíNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Aktivisté, kteří pomáhají migrantům plujícím po Středozemním moři do Evropy, podle rakouského ministra vnitra přímo spolupracují s pašeráky lidí a měl by je za to stihnout trest. Wolfgang Sobotka to dnes uvedl v rozhovoru poskytnutém německému bulvárnímu deníku Bild. Ke kritice humanitárních organizací se dnes přidal také jeho německý kolega Thomas de Maizière. Do Itálie z libyjských břehů letos dorazilo již přes 93 tisíc migrantů.

Podle Sobotky je ke zvládnutí situace kolem migrace důležité, aby „samozvaní záchranáři z Evropy už nepomáhali při pašování lidí, aby už nespolupracovali s bandami pašeráků" uvedl Sobotka. Migranti, kteří se vydávají na nebezpečnou cestu ze severoafrických břehů do Evropy, nesmějí být podle ministra necháni na pospas, je podle něj ale třeba zamezit tomu, aby „takzvaní záchranáři dál se svými loďmi pronikali do libyjských výsostných vod a tam uprchlíky přebírali přímo od pašeráků lidí" doplnil Sobotka.

Rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil před časem pohrozil, že země zavede kontroly na hraničním přechodu v Brennerském průsmyku, pokud se nezpomalí příliv migrantů z Itálie. Kancléř Christian Kern sice jeho vyjádření později zmírnil, ministr Sobotka ale listu Bild dnes řekl, že uzavření Brennerského průsmyku je stále ve hře. „Zavřeme Brenner, pokud počet ilegálních imigrantů do Rakouska vzroste," řekl. Uzavřít hranici s Itálií je podle něj Vídeň schopna do 24 hodin.

Podle Sobotky není celá třetina všech migrantů zadržených na rakouském území registrována v žádném jiném členském státě EU. „To znamená, že je (do Rakouska) propašovaly zločinecké bandy," řekl ministr. Situace se podle něj navíc bude dále zhoršovat.

Ke kritice nevládních organizací, které pomáhají migrantům ve Středozemním moři, se dnes připojil také německý ministr vnitra Thomas de Maizière. Podle něj v Itálii vyšetřují několik případů, kdy lodě aktivistů vypnuly své transpondéry, aby je nebylo možné lokalizovat. Některé lodě nevládních organizací zajíždějí také přímo do libyjských vod a pomocí reflektorů k sobě navádějí lodě s migranty, řekl ministr.

De Maizière dnes rovněž upozornil, že přes Středozemní moře do Itálie míří stále méně obyvatel zemí postižených válkou - Iráku či Sýrie - a stále více obyvatel západní Afriky, kteří ze svých zemí prchají kvůli tamní špatné hospodářské situaci.

To dnes potvrdilo také italské ministerstvo vnitra. Většina migrantů, kteří do Itálie letos dorazili, pochází podle něj z Nigérie, Bangladéše, Guiney, Pobřeží slonoviny a Gambie. Celkem od ledna do Itálie připlulo už přes 93 tisíc migrantů, tedy o téměř 17 procent více než ve stejném období loňského roku, informovalo ministerstvo. Řím odhaduje, že letos dorazí do země asi 220 tisíc migrantů. V roce 2016 jich bylo celkem 181 tisíc, o rok dříve 170 tisíc.

Členské země EU mezitím hledají cesty, jak příliv migrantů přes Středozemní moře do Itálie zbrzdit. V pondělí například omezily možnosti exportu nafukovacích člunů a závěsných motorů pro tato plavidla do Libye.

Čtěte také: Uprchlíci žalují azylové úřady v Německu. Mají pracovat rychleji

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články