Zeman: Potuluje se tu člověk podezřelý ze spolupráce s teroristy

Riziko terorismu?

Zeman: Potuluje se tu člověk podezřelý ze spolupráce s teroristyAKTUALIZOVÁNO
Miloš Zeman Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Na území České republiky se údajně vyskytuje člověk z oblasti Maghrebu, který je podle českých tajných služeb podezřelý ze spolupráce s islamskými teroristickými organizacemi. Uvedl to prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. Jméno onoho údajného teroristy ani konkrétní zemi jeho původu však nejmenoval. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) informaci odmítl potvrdit či vyvrátit. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v souvislosti se Zemanovými slovy pouze ujistil veřejnost, že české bezpečnostní složky fungují.

„Podívejte se, já jsem zrovna teď přečetl čtyři šifry. Podle jedné se na našem území potlouká jistý člověk z Maghrebu, nesmím uvést jeho jméno, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi,“ řekl Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas.

Vyzrazením této informace však prezident prý neporušil žádná pravidla o nakládání s utajovanými informacemi. Zeman si prý dal dobrý pozor, aby nevyzradil, zda se při zmínce o Maghrebu jedná o Maroko, Tunisko Alžírsko či Libyi, tedy země jež do této oblasti spadají.

„Tato informace je natolik neurčitá, že nikoho, kromě tohoto člověka neohrožuje, ale já bych si dokonce přál, aby byl ohrožen.“ uvedl Zeman.

Sdělenou informaci nepokládá Zeman za strategickou, právě kvůli absenci jakýchkoli konkrétních zmínek o případu. Zeman ji prý zmínil pouze kvůli tomu, že ho znepokojuje.

Možná je i dezinformace

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pravdivost prezidentových výroků nijak nekomentoval. „Pokud jde o výrok prezidenta, chci ujistit a uklidnit veřejnost, bezp. složky fungují a dělají vše pro zajištění maximální bezpečnosti,“ napsal předseda vlády na svůj twitterový účet.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nechce informaci prezidenta Miloše Zemana potvrzovat ani vyvracet. Ministr dnes novinářům řekl, že nyní neexistuje žádné vyšší riziko teroristického útoku v ČR. Není proto podle něj důvod zvyšovat stupeň ohrožení terorismem či svolat Bezpečnostní radu státu.

Chovanec uvedl, že české bezpečnostní složky pracují, monitorují pohyb podezřelých osob na českém území a zabývají se možnými riziky. Novinářům později ve Sněmovně řekl, že informace o pohybu podobných osob v Česku existovaly už v minulosti. „Takových lidí bylo sledováno víc. Je lepší, když se to děje neveřejně a utajeně,“ řekl novinářům.

Ministr novinářům řekl, že konkrétně prezidentova slova komentovat nebude, protože k tomu nemá detailní informace. Prezident podle něj zjevně věděl, co říká. „Já si prostě myslím, že je lépe některé věci nezveřejňovat,“ řekl. Podle nejčerstvějších zpráv z dnešního dne neexistuje žádné vyšší riziko teroristického útoku na území ČR, dodal Chovanec.

Pochyby mají i další politici. „Výbor pro bezpečnost nemá k dispozici žádné ‚šifry‘. Podobnou informací nedisponujeme. Z kontextu mám za to, že se může jednat o dezinformaci,“ uvedl pro Echo24 předseda sněmovního Výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD). Zároveň s tím však připustil i možnost, že výbor Sněmovny nemusí být narozdíl od Bezpečnostní rady státu, v níž zasedají ministři, informován od tajných služeb o všem. Poslanci dostávají pouze informace související s jejich mandátem, jiné se k nim naopak nedostanou nikdy.

Další z členek výboru pro obranu Jana Černochová (ODS) napsala, že zveřejnění podobné informace od ústavního činitele je krajně nezodpovědné a nebezpečné. „Nejen, že se prezident tímto výrokem aktivně podílí na šíření paniky a strašení veřejnosti, ale k ohrožení její bezpečnosti tím také zároveň sám přispívá,“ uvedla. Událost podle ní může zmařit práci zpravodajských služeb a bezpečnostních složek státu.

Místopředseda sněmovního výboru pro obranu Gabal uvedl, že musí vycházet z předpokladu, že co řekne Zeman, je pravda. „Takže pokud je to pravda, tak je to obrovská diskreditace vůči našim západním partnerům a zpravodajským službám,“ řekl. Česká bezpečnost je podle něj přitom na spolupráci s dalšími tajnými službami závislá.

„Jestliže Miloš Zeman není schopen udržet takovou informaci, pokud ji dostal, tak podle mého názoru není schopen výkonu funkce,“ uvedl Gabal. Informace podle něj měla zůstat v tajnosti. „Pokud dojdou cizí zpravodajské služby k závěru, že u nás se takové informace prozrazují, tak nám je prostě nemohou říct,“ dodal.

České tajné služby loni ve zprávě za rok 2015 upozornily na to, že Česko je v současnosti zejména tranzitní zemí pro lidi, kteří usilují o zapojení do aktivit takzvaného Islámského státu (IS). Policie zaznamenala několik případů, kdy využili pražské Letiště Václava Havla. V některých případech byly tyto osoby zadrženy a předány k trestnímu stíhání v domovských zemích. V některých případech byl také zjištěn jejich krátkodobý pobyt v Česku.

Bezpečnostní informační služba (BIS) uvedla, že v roce 2015 z Česka odcestovalo sedm lidí do Sýrie se záměrem připojit se k teroristickým organizacím. Tito lidé byli z islámského světa a v tuzemsku pobývali krátkodobě.

Ruští hackeři

Prezident se rovněž opřel o nově zřízeném Centru proti terorismu a hybridním hrozbám, které vznikne pod Ministerstvem vnitra. Běžní obyvatelé České republiky jsou podle Zemana dostatečně vybavení k tomu, aby dokázali odhalit falešné či zmanipulované zprávy.

Hlavu státu neznepokojují ani obavy z možného ovlivňování parlamentních voleb v České republice, kterou by mohli mít podle obav některých expertů na starosti ruští hackeři. Šance, že by k něčemu takovému mohlo dojít, nejsou podle Zemana vůbec žádné.

Čtěte také: Zeman se pustil do Chovance: Vnitro je neschopné odhalit dezinformace

Zemanův den rozhodnutí: 10. března řekne, zda půjde dál

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články