Klausovo sdružení prohrálo soud, musí vrátit peníze od Via Chemu

Dluhopisy za 400 tisíc

Klausovo sdružení prohrálo soud, musí vrátit peníze od Via ChemuNOVÉ
Václav Klaus Foto: Foto: Matěj Baťha/Wikimedia Commons
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Sdružení Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP), založené v roce 1998 bývalým prezidentem Václavem Klausem, prohrálo soud o vrácení částky 400 korun. Tu musí CEP vrátit do majetku zkrachovalé firmy Via Chem Group, získalo je totiž jen rok předtím, než vydala společnost sama na sebe návrh na insolvenci. Za Via Chem Group stojí kontroverzní podnikatel Petr Sisák. Informaci přinesl server Novinky.cz.

400 tisíc korun získalo občanské sdružení v roce 2013 za prodej dluhopisů, které od Via Chemu CEP dříve odkoupilo. Ještě před úpadkem předlužené společnosti je však prodalo zpět za stejnou částku. Tím mělo Klausem založené sdružení získat výhodu oproti ostatním věřitelům.

Dluhopisy s prakticky nulovou hodnotou totiž od Via Chemu nakoupily také radnice Prahy 6 a 10 či Sokolova. To vše přitom v režii kontroverzního obchodníka s cennými papíry, společností Key Investments. Narozdíl od CEP se však radnicím jejich peníze již nevrátily.

CEP nakoupil celkem čtyři dluhopisy od Via Chem, každý shodně po 100 000 korunách. V roce 2013 je však za stejnou částku vedení Via Chemu reprezentované Erhardem Procházkou a Vladimírem Sisákem od centra odkoupilo zpět za totožnou cenu. Pokud by přitom chtělo CEP získat své peníze zpět až po navržené insolvenci, mohlo by za své cenné papíry dostat maximálně čtvrtinu peněz.

„Tento úkon (odkup dluhopisů – pozn. red.) dlužník učinil v době, kdy se nacházel v úpadku, neboť dle tvrzení žalobce měl více věřitelů s pohledávkami splatnými více než třicet dnů, které dlužník těmto věřitelům po dobu delší než tři měsíce nesplácel,“ citují Novinky.cz z rozsudku budějovický samosoudce Ondřeje Ludvíka.

Sdružení CEP navíc musí kromě zmiňovaných 400 000 korun uhradit také dalších 36 tisíc za náklady řízení a dva tisíce na soudních poplatcích. Verdikt soudu není pravomocný a sdružení se proti němu podle dosavadních informací zřejmě odvolá.

Vladimír Sisák, který figuroval v době prodeje dluhopisů ve vedení Via Chem Group, je otcem kontroverzního muže českého byznysu Petra Sisáka. Ten už byl odsouzen k podmínečnému trestu za vytunelování První slezské banky, navíc je podezřelý z celé řady podvodů včetně podezření z vytunelování C. S. Fondů nebo právě zmiňované Key Investments.

Čtěte také: Soud poslal advokáta Halu do vazby, jedná o podnikateli Sisákovi

Věděl Sisák s Halou o razii ve Spolchemii předem?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články