Co můžeme očekávat od Islámského státu v roce 2015?

NEVESELÝ VÝHLED

Co můžeme očekávat od Islámského státu v roce 2015?AKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Extremistická organizace Islámský stát zaznamenala v roce 2014 rapidní vzestup moci. Dnes kontroluje rozsáhlá území v Iráku a v Sýrii a řady jejích bojovníků, včetně těch ze západních zemí, čítají tisíce mužů i žen. Proti postupu IS od září aktivně bojuje koalice Spojených států amerických a jejich spojenců. I po měsících leteckých útoků vedených spojenci však IS stále hrozí s obsazováním dalších území a nepřestává popravovat své syrské, irácké i západní rukojmí. Rozhlasová stanice RFE/RL se proto ve spolupráci s odborníky na danou problematiku pokusila situaci zanalyzovat a předpovědět, jaký vývoj můžeme v bojích s IS očekávat v novém kalendářním roce.

  • Rozšiřování území kontrolované IS

Americký analytik Joel Wing říká, že organizace IS je závislá na dalších vítězstvích a rozšiřování svého území. Je proto podle něj jasné, že se IS bude i nadále snažit zvětšovat své území zisky v Iráku a Sýrii. Ostatně mezi její dlouhodobé cíle patří dobytí klíčových iráckých měst v tamní největší provincii Anbar. A právě osud provincie Anbar se obává jak Wing, tak Caleb Weiss píšící pro web The Long War Journal.

  • Letecké údery USA a jejich spojenců

Koaliční vojenští šéfové tvrdí, že jejich letecké útoky donutily Islámský stát “přestoupit z ofenzivní strategie do defenzivy“. Ve svém úsilí proto USA míní pokračovat a navíc jej chtějí zintenzivnit. I John Kerry, ministr zahraničí USA, na začátku prosince zdůraznil, že Státy se budou nastolenou taktikou řídit "tak dlouho, jak bude potřeba".

Odborníci nicméně upozorňují, že Západ bude muset v roce 2015 vynaložit mnohem větší úsilí a posílit své vojenské útoky s cílem dosáhnout nějakého reálného vlivu na IS. Současně ale konstatují, že překážkou pro to je nepravděpodobné nasazení amerických bojových jednotek proti IS. Sám Barack Obama se velmi nekompromisně vyjádřil o tom, že by v Iráku a Sýrii někdy operovaly pozemní jednotky USA.

  • Americká podpora sunnitským kmenům

Sunnitské kmeny tvoří tzv. přední bojovou linii v bojích proti IS. Nedávno vypracovaný dokument Pentagonu roli těchto kmenů vyzdvihoval. USA navíc plánují financovat jejich vyzbrojení dalšími 24 miliony dolarů. Caleb Weiss ovšem říká, že je nutné, aby byla tato podpora ještě vyšší.

  • Náborové akce nových bojovníků

Nedávné zprávy hovoří o tom, že IS uvolňuje svá náborová opatření a údajně už nelpí na takových bezpečnostních prověrkách vůči novým rekrutům ze Západu.

Překážku v nabírání nových členů by ale pro organizaci mohly představovat nařízení zaváděná ve státech, které tak svým občanům právně zakazují bojovat za IS, podporovat IS a šířit její propagandistické snahy. V Rusku například došlo k zablokování účtů médií podporující IS a Kazachstán zase zakázal šíření jednoho propagandistického videa Islámského státu.

  • Více výcvikových táborů

Islámský stát chce rozšířit síť svých výcvikových táborů a vytrénovat tak větší počet nováčků. Caleb Weiss, který ve spolupráci s Billem Roggiem zmapoval 25 tréninkových center IS v Sýrii a Iráku, k tomu říká, že by USA v této souvislosti měly přijmout náležitá opatření. Tvrdí, že letecké útoky USA a jejich spojenců cílené na tyto tábory by určitě snížily jejich potenciální efektivitu a rekrutující úsilí.

  • Svou věrnost a oddanost IS slíbí další džihádistické skupiny

V případě, že bude IS úspěšně pokračovat v obsazování dalších měst a šířit mezi lidi svou propagandu, přibude i lokálních džihádistických skupin, které IS slíbí svou loajalitu. Dosud existují takové případy ze Sinaje, Alžírska i Saúdské Arábie. Experti ale varují, že například z města Derna na východě Libye se rychle stává bašta IS.

Čtěte také: Němec pronikl do srdce temnoty. 'Islámský stát je silnější, než si myslíme'

Sdílet:

Hlavní zprávy