NOVÉ

Děsivé přistání. Letadlu upadla za letu vrtule

,

Nehoda v Sydney

Témata:

Australský regionální dopravce Regional Express (Rex) dočasně vyřadil z provozu pět svých letadel poté, co jednomu letounu upadla za letu vrtule. Oznámily to v pondělí aerolinky. Nehoda, při níž se nikomu z dvacítky cestujících ani posádce nic nestalo, se přihodila v pátek v Sydney.

Dvoumotorový dolnoplošník Saab 340, který má kapacitu 34 cestujících, nouzově přistál v pátek poté, co mu krátce před přistáním na letišti v Sydney za letu upadla jedna ze dvou vrtulí. Letoun Saab 340 je konstruován tak, že je schopen stoupat, letět i přistát pouze s jedním motorem.

„Jde o velmi výjimečný případ,“ uvedl v prohlášení provozní šéf společnosti Rex Neville Howell. Dodal, že jediný zaznamenaný podobný případ se stal v roce 1991, kdy po ztrátě vrtule v pořádku přistál letoun Comair Airways.

Aerolinky Rex oznámily, že po incidentu nařídily pěti letounům z celkových 55 ve své flotile, aby nevzlétaly. Mají totiž vrtulové hřídele a převodovky ze stejné výrobní série, jakou měl letoun, jemuž vrtule upadla.

Australský úřad pro bezpečnost dopravy už zahájil vyšetřování poškozeného letounu. Ten letěl z města Albury do Sydney, když jeho piloti vypnuli pravý motor kvůli „abnormálním indikacím“. Poté si jeden z pilotů všiml, jak vrtule padá. Podle experta na bezpečnost Paula Cousina měli lidé na palubě štěstí, že vrtule při pádu nezavadila o letadlo.

Čtěte také:

Letadlo Air India se nehlásilo. Němci evakuovali pět jaderných elektráren

VIDEO: Letadlo se zřítilo na obytný dům, jedna dívka na palubě přežila

Přejít na diskusi