Češi poprvé padli. V nájezdech dali Dánům jen jeden gól

Mistrovství světa v hokeji

Češi poprvé padli. V nájezdech dali Dánům jen jeden gólAKTUALIZOVÁNO 1

Urputný boj o tři body nedokázali tentokrát hokejisté České republiky zvrátit na svou stranu. Národní tým nakonec prohrál v nedělním utkání po samostatných nájezdech s výběrem Dánska 1:2 a získal tak jediný bod. I nadále však vede tabulku skupiny A na letošním mistrovství světa v hokeji. K jistotě prvního místa, které by znamenalo teoreticky lehčího soupeře pro čtvrtfinále, ovšem nemusí českým reprezentantům stačit ani všechny tři body z posledního zápasu se Švýcarskem.

Výkon národního týmu nebyl v nedělním utkání ideální, oproti gólovým hodům proti Norsku se tentokrát hokejisté mnohem více nadřeli. Svému soupeři nakonec Češi podlehli po samostatných nájezdech. K příznivému výsledku jim nakonec nepomohl vynikajícími zákroky ani brankář Dominik Furch. Útočné snahy českých hokejistů často vyznívaly naprázdno, několik střel skončilo pouze na tyčkách dánské branky. Na branku kapitána Tomáše Plekance z druhé třetiny dokázal reagovat Dán Patrick Madsen. V prodloužení žádný gól nepadl, zápas tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. V těch byli úspěšnější Dánové, kteří proměnili hned dva své pokusy oproti jedinému zásahu českého týmu.

Úvodní třetina zápasu mezi Českou republikou a Dánskem se obešla bez branek. První velkou šanci zápasu neproměnil v 10. minutě Roman Červenka, po krásné kombinaci s Pastrňákem se mu nepodařilo trefit odkrytou bránu. Gólem neskončila ani vyložená šance kapitána národního týmu Tomáše Plekance, jehož nájezd zneškodnil dánský brankář vynikajícím zákrokem lapačkou.

Čeští fanoušci se tak mohli poprvé radovat až ve druhé třetině. Slibná střela Červenky se sice ještě odrazila od brankové konstrukce, na dorážku před prázdnou brankou byl ovšem připravený Plekanec, který puk uklidil ve 25. minutě do sítě. Pouhých deset vteřin nato mohli Češi své vedení navýšit, Michal Birner ovšem pouze orazítkoval tyč.

Vynikající Furch

Horké chvíle zažil národní tým okolo třicáté minuty. Na trestnou lavici totiž nejdříve putoval Michal Řepík, ke kterému se později připojil i Robert Kousal. Více než minutovou početní výhodu pět na tři Dánové ale nedokázali přetavit v branku i díky několika vynikajícím zákrokům Dominika Furcha.

Do poslední části zápasu nevstoupili ale čeští hokejisté vůbec dobře, už po dvou minutách hry totiž rozhodčí vyloučili útočníka Davida Pastrňáka. Přesilovou hru se tentokrát Dánům podařilo využít, Patrick Madsen prostřelil Furcha a ukončil tím tak jeho neprůstřelnost na letošním hokejovém mistrovství světa.

Ani obdržený gól ovšem nevytrhl českého brankáře z koncentrace. Furch předváděl i v dalším průběhu zápasu výborné výkony, doslova fantastický zákrok předvedl svou lapačkou v 53. minutě. Do konce základní hrací doby už se ovšem ani jednomu z týmu nepodařilo vstřelit gól a zápas tak pokračoval do prodloužení.

Prodloužení a nájezdy

V tom se ani jednomu z týmů nepodařilo vstřelit rozhodující branku. Většina šancí obou družstev skončila mimo branku, své týmy navíc znovu podpořili brankáři. Po pěti minutách tak musely utkání rozhodnout až samostatné nájezdy.

První samostatný nájezd dokázal Lars Elerr proměnit suverénní střelou pod břevno, na něž Dominik Furch nemohl dosáhnout. Úspěšný nájezd ovšem zaznamenal i Lukáš Kašpar, který dánskému brankáři prostřelil betony. I druhý nájezd dánského týmu skončil úspěšně, tentokrát ho rovněž střelou pod břevno překonal Ehlers. Když pak Michal Řepík při svém nájezdu trefil pouze tyčku, stačilo Nicklasovi Jenssenovi proměnit svůj pokus. To se mu podařilo a Dánové si tak z utkání odvezou dva body.