Univerzita skladuje v lihu mrtvé Židy z nacistických pokusů

SKANDÁL VE ŠTRASBURKU

Univerzita skladuje v lihu mrtvé Židy z nacistických pokusůNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Francií o víkendu otřásl skandál, když vyšlo najevo, že lékařská univerzita ve Štrasburku dodnes skladuje několik desítek těl mrtvých Židů. Na mrtvých tělech zde nacisté v průběhu druhé světové války prováděli pokusy, poté co je zavraždili v Osvětimi. Původně se mělo za to, že mrtvá těla pohřbili Spojenci po osvobození Francie. Na případ, který značně pobouřil pozůstalé Židy upozornil britský list The Daily Mail.

Pozůstatky celkem 86 Židů, jejichž těla za války sloužila k pokusům nacistických doktorů, se tuto neděli našly v laboratoři na štrasburské lékařské univerzitě. Místní úřady v krátkém prohlášení potvrdily, že i dnes – více než 70 let poté, co druhá světová válka skončila – univerzita pozůstatky těl uchovává. 

Američané a Britové, kteří Štrasburk osvobodili již koncem roku 1944, tehdy našli mrtvé Židy naložené v lihu. Podle dosavadního výkladu událostí spojenečtí vojáci ostatky zavražděných Židů (v některých případech se jednalo jen o části těl) v roce 1946 pohřbili v hromadném hrobě.

To, že se univerzita ani po desítkách let nedokázala vyrovnat s nepříjemným dědictvím druhé světové války, pobouřilo řadu židovských organizací a iniciativ. Například britská židovská organizace prostřednictvím mluvčího uvedla, že „tento objev vzbuzuje vážné otázky“ a že požaduje „důkladné a úplné vyšetření“ celé záležitosti. 

Proč nebyly oběti nacistů pohřbeny hned po válce, není jasné. Historik Raphael Toledano, jehož slova cituje The Daily Mail, například uvádí, že mnoho tělesných ostatků bylo zakonzervováno Camillem Simoninem. Tento forenzní profesor těla zřejmě zakonzervoval ve snaze uchovat důkazy proti Augustu Hirtovi, který místnímu programu pokusů šéfoval. 

SS-Hauptsturmführer August Hirt (u wehrmachtu hodnost Hauptsturmführera odpovídala hodnosti kapitána) si v roce 1943 vybral 79 Židů, 30 Židovek, 2 Poláky a 4 „Asiaty“ (zřejmě se jednalo o Sověty) mezi osazenstvem koncentračního tábora Osvětim. Následně je nechal zplynovat a odeslat do Štrasburku. Zde vytvořil úděsnou sbírku lidských těl, z nichž některá kvůli pokusům rozřezal na kusy. Na místě se po příchodu Spojenců našly mimo jiné zkumavky s částmi střev a žaludku. Hirt spáchal na konci války sebevraždu.

Čtěte také: Dozorce z Osvětimi přiznal: Byl jsem u selekce Židů

Židovská hvězda musí pryč, jinak pomník Holocaustu nebude

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články