Trump zrušil večeři s diplomaty na konec ramadánu. Po 20 letech

OSLAVY KONCE RAMADÁNU

Trump zrušil večeři s diplomaty na konec ramadánu. Po 20 letechNOVÉ
Americký prezident Donald Trump Foto:

Foto: Shutterstock

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Americká média se pozastavují nad tím, že prezident Donald Trump přerušil tradici, kterou dodržovali jeho předchůdci téměř dvě desítky let. Neuspořádal večeři při příležitosti svátku Íd al-fitr, kterou muslimové slaví konec ramadánu a kterou každoročně organizoval Bílý dům. Jeho rozhodnutí dávají média do souvislosti s předešlými výroky na adresu muslimů. Píše o tom web americké televize CNN a další média.

Večeři, na kterou americký prezident každý rok zval diplomaty z muslimských zemí a významné členy muslimské komunity, Trump letos vynechal. Místo toho si vystačil s pouhým prohlášením o důležitosti vzájemných vztahů, které zveřejnil v sobotu večer. 

„Muslimové ve Spojených státech se přidali k těm po celém světě, během svatého měsíce ramadánu a soustředili se na projevy víry a charity. … Během tohoto svátku si připomínáme důležitost soucitu, slitování a dobré vůle. Společně se všemi muslimy na celém světě Spojené státy obnovují příslib těmto hodnotám. Íd Mubarak,“ stojí v prohlášení.

Americká média upozorňují na to, že tradiční večeři v rámci svátku Íd al-fitr, kterým končí ramadán, pořádal před Trumpem Barack Obama, George Bush i Bill Clinton. Bush ji nezrušil ani po teroristických útocích z 11. září 2001. Zdůvodnil to tím, že chce válčit s terorismem a ne s islámem. S tradicí začal Clinton v roce 1996.

Média spojují rozhodnutí současného amerického prezidenta s jeho předešlými prohlášeními. „Trumpovy komentáře jako prezidenta a během kampaně na adresu muslimů často způsobily pozdvižené obočí,“ napsal například web New York Post

Web CNN zase připomněl omezení cestování do Spojených států amerických z některých muslimských zemí, které bylo jednou z první věcí ze začátku volebního období Trumpa. 

„Večeře ukázala respekt všem kulturám“

Nad rozhodnutím Bílého domu se pozastavila také Charlotta Beersová, která sloužila pro Bushovu administrativu. Pro server The Washington Post vyzdvihla mimořádný význam, který tato večeře měla. Podle tak USA dávaly najevo respekt všem kulturám. 

„Ta večeře je a byla extrémně důležitá a vědělo se o ní po celém světě. Můj osobní názor je, že ta tradice mluví za to, co vystihuje USA – svoboda vyznání. To bylo i tehdy nadčasové,“ uvedla Beersová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Tunisan si zapálil cigaretu během ramadánu, dostal měsíc vězení

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články