‚Český‘ Liberland je vtip, tvrdí Chorvatsko. Srbsko mlčí

Recese, nebo reálný nápad

‚Český‘ Liberland je vtip, tvrdí Chorvatsko. Srbsko mlčíNOVÉ
Vlajka Liberlandu Foto: FOTO: Facebook/Liberland
2
Svět
Barbora Pánková
Sdílet:

Republika Liberland, kterou na Balkáně vyhlásil český politik a člen Strany svobodných občanů Vít Jedlička, pobavila v minulých dnech světová média. Za jakýsi „virtuální vtip“ ji považuje i Chorvatsko, na jehož pomezí se Srbskem se Jedličkův „ministát“ nachází. Zato Srbsko k celé záležitosti prozatím patrně nezaujalo ani kladný, ani záporný postoj.

Chorvatské ministerstvo zahraničí nepřikládá Svobodné republice Liberland, jak Jedlička zabrané území nazval, příliš velkou důležitost. „Virtuální žerty, jakkoliv občas zní zajímavě, zůstávají tím, čím jsou – virtuálními žerty a k nim nemáme žádný oficiální komentář,“ řekla pro ECHO24.cz mluvčí chorvatské diplomacie. Stejným způsobem se úřad vyjádřil i na svém Facebooku.

Oproti tomu Srbsko nevěnovalo Liberlandu ani krátký komentář. Srbské velvyslanectví v Praze na dotaz ECHO24.cz neodpovědělo a mlčenlivý postoj zachovalo i  zastoupení Bělehradu ve Spojených státech, kterého se dotazoval časopis Time. Stanovisko není k nalezení ani na internetových stránkách ministerstva zahraničí nebo srbské vlády.

Ani „zemi nikoho“ nejde jen tak obsadit

Jedlička tvrdí, že na zábor území u řeky Dunaj o velikosti zhruba sedm kilometrů čtverečních měl právo. Podle jeho názoru totiž tato oblast mezi Chorvatskem a Srbskem, která bývá v mapách někdy označována jako Gornja Siga, byla neobsazená a jednalo se o tzv. terra nullius neboli „zemi nikoho“. Ani za těchto okolností by podle politického geografa z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Michaela Romancova však nebylo tak snadné vyhlásit stát.

Takové území „může být obsazeno nebo získáno na základě objevu nebo efektivní okupace“, vysvětlil Romancov pro ECHO24. „Nepředpokládám, že by se pan Jedlička domníval, že území objevil a pokud jde o efektivní okupaci, pak si nedovedu představit, jak by ji chtěl fakticky vykonávat,“ dodal politický geograf s tím, že by v takovém případě stejně potřeboval získat uznání ostatních členů mezinárodního společenství.

Zda si toto území skutečně nenárokuje žádná země, nebo je předmětem sporu mezi Srbskem a Chorvatskem, ale zůstává nejasné. Na otázku, komu oblast pokrytá převážně lesy vlastně patří nebo nepatří, neodpovědělo ani chorvatské ministerstvo zahraničí, ani srbská ambasáda v Praze.

Svoboda nade vše, daně dobrovolné

Nicméně existují země, které mají mnohem menší rozlohu než Liberland. Jedná se například o Monako nebo Vatikán. Jedličkův „stát“ je velikostí srovnatelný například se zámořským územím Spojeného království Gibraltar na jihu Pyrenejského poloostrova. Liberland byl vyhlášen 13. dubna a na internetových stránkách má vlastní vlajku, státní znak nebo dokonce návrh ústavy.

Víta Jedličku přiměla podle jeho slov k vytvoření vlastního státu situace v České republice, se kterou není spokojen. „Vliv zájmových skupin v České republice je velký. V podstatě převzali kontrolu nad naší vládou,“ vysvětlil svoje pohnutky Jedlička, který je zároveň prezidentem Liberlandu, při rozhovoru v internetové televizi DVTV.

Jedlička tvrdí, že nový stát bude postaven především na myšlence co největší svobody obyvatel, přičemž zájemců občanství je prý už kolem čtvrt milionu. Zakládá si jak na osobních, tak také na ekonomických svobodách a daně by prý měly být dobrovolné. Z toho vychází i motto Liberlandu „žít a nechat žít“.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08