NOVÉ

Erdogana rozčílilo rozhodnutí Ústavního soudu. Hrozí mu zrušením

,

Destrukce tureckého politického systému

Témata: , , ,

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan pohrozil zrušením Ústavního soudu ve své zemi. Hlavu státu pobouřilo nedávné rozhodnutí justice propustit dva novináře, kteří ve svém článku informovali o tom, že Turecko dodávalo zbraně islamistům v Sýrii. Takováto tvrzení se údajně podobají státnímu převratu a soud by tedy v budoucnu měl významně zvážit, zda se podobně smýšlející autory rozhodne osvobodit. S informací přišel deník The Independent.

Dva novináři deníku Cumhuriyet byli zadrženi v květnu loňského roku poté, co se rozhodli publikovat informace o dodávkách tureckých zbraní na syrské území. Toto vybavení mělo následně sloužit islamistickým jednotkám v boji proti syrské vládě.

Ústavní soud se nakonec v únorovém procesu rozhodl propustit oba zmiňované novináře na svobodu. Jejich uvěznění totiž podle zdůvodnění rozsudku výrazně omezuje osobní svobodu a odporuje demokratickým procesům v Turecku. Toto rozhodnutí ale nepotěšilo nejvyššího státního představitele Erdoğana.

„Doufám, že ústavní soud se příště nepokusí zopakovat rozhodnutí, která by mohla vést ke zpochybnění jeho existence a legitimity. Rozhodnutí propustit ty muže je v rozporu se zájmy země a jejích obyvatel. Nemíním tento rozsudek dodržovat ani jej respektovat,“ prohlásil turecký prezident.

Státní žalobci žádali původně pro oba novináře tvrdé tresty, objevily se i návrhy na odsouzení k smrti. Jejich snahu podpořil nepřímo i Erdoğan, jenž zastává názor, že média v Turecku by neměla mít absolutní svobodu projevu.

Turecká vláda se dlouhodobě snaží omezit vliv tisku na veřejné mínění. V nedávné době došlo například k převzetí kontroly nad velkým tureckým deníkem Zaman. Redakce periodika totiž údajně chystala státní převrat, na němž spolupracovala s kritikem vládního režimu Fethullahem Gülenem.

Organizace Reportéři bez hranic dlouhodobě monitorující mediální poměry ve 180 zemích světa nedávno zhoršila postavení Turecka na Indexu nezávislosti tisku. V současné době drží tato země až 149. místo, před deseti lety se přitom pohybovala na 98. pozici.

Čtěte také: Deník převzala vláda, o prezidentovi se už píše jen hezky

Turecká vláda převzala opoziční list, policie rozehnala protesty

Přejít na diskusi