Omyl v Národním. Sochař stvořil bustu nesprávného Schwarzenberga

Konflikt mezi sochaři

Omyl v Národním. Sochař stvořil bustu nesprávného SchwarzenbergaAKTUALIZOVÁNO
Sochové portréty Karla III. Schwarzenberga Foto:

Foto: Printscreen z Facebooku

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Na sochařské soutěži došlo mezi účastníky ke kurióznímu konfliktu. Při soutěži o výtvor sochařského portrétu Karla III. Schwarzenberga byla mezi poskytnutými předlohovými fotografiemi i jedna s Bedřichem Schwarzenbergem. Sochař Michal Blažek měl svůj výtvor udělat právě podle nesprávné fotografie a žádá anulování soutěže. Spolek sochařů ve svém prohlášení Blažkovu kritiku odmítá.

Soutěž se uskutečnila 20. února ve foyeru Nové scény Národního divadla, které se na soutěži podílelo. Karel III. Schwarzenberg byl pro soutěž vybrán, protože byl významným mecenášem a též jedním z iniciátorů myšlenky založení Národního divadla. Vítězný portrét zde bude následně vystaven. „Bude vyroben z bronzu, kdy bude v Národním divadle vystaven ještě nevíme,“ uvedl pro Echo24 předseda Spolku sochařů České republiky a organizátor soutěže Jiří Středa.

Rod Schwarzenbergů poskytl pro soutěž 20 fotografií Karla III. Schwarzenberga, mezi kterými ovšem byla také jedna fotografie Bedřicha Schwarzenberga. Z této fotografie při své tvorbě údajně vycházel sochař a bývalý místopředseda spolku Michal Blažek a podle jeho slov nebyl jediný: „Z 31 zúčastněných se jedná asi o 9, přesný počet není zatím možno zjistit, protože sochy byly hned odvezeny,“ uvádí Blažek na webu socharsky-zpravodaj.cz. Podle něj za celou situaci může Spolek sochařů ČR a žádá o anulování soutěže a vypsání nového termínu.

Podle předsedy spolku Jiřího Středy ovšem chyba není na jejich straně. „Fotografií nám rod Schwarzenbergů poskytl dostatek. Je odpovědností každého autora, jaké podklady si pro svoji práci získá,“ uvedl pro Echo24 Středa. Možnost anulování soutěže odmítl a dodal: „Karel III. Schwarzenberg byl při založení Národního divadla již ve starším věku a Bedřich Schwarzenberg byl na poskytnuté fotografii mladý, tudíž by si člověk měl uvědomit, že portrét měl znázorňovat staršího muže.“

Spory mezi sochaři nejsou neobvyklé. V roce 2009 došlo ke rvačce mezi Oldřichem Hejtmánkem a právě Michalem Blažkem. Incident se stal před Hlavním nádražím v Praze a týkal se busty amerického prezidenta Wilsona. Hejtmánek ze rvačky vyšel s poraněnou hlavou a Blažek se zlomenou rukou. Blažek navíc dostal roční podmínku za napadení.

Zpráva byl změněn titulek.

Čtěte také: Na Malostranském náměstí vyrostla socha: čtyřtunový ledový kvádr

Co s maskoty komunismu? Radnice si neví rady se sochami Gottwalda

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články