Nový trend? Vzdělaní Evropané utíkají od sociálních sítí
Sociální sítě
Lidé s vyšším vzděláním tráví více času na sociálních sítích. Pravidlo, které doposud platilo, by se mohlo časem obrátit. Ukazuje to studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) za rok 2014, která tento poměr zkoumala mezi evropskými zeměmi. Německo, které má v Evropě jednu z nejvyšších úrovní vzdělanosti, totiž vykazuje opačný trend.
Německo si může gratulovat. Z poslední studie vyšlo najevo, že má značně vyšší počet lidí s magisterským vzděláním a skoro dvakrát víc doktorských diplomů, než je průměr v zemích OECD.
Sociální sítě z toho však nijak neprofitují. Studie totiž ukázala, že absolventi vysokých škol v Německu tráví na těchto serverech méně času, než lidé s nižším vzděláním. Přestože je to mezi evropskými zeměmi absolutní unikát, mohly by je další státy následovat. Podle autorů studie je to začínající trend.
Takovým výsledkům jako v Německu se začínají blížit další země jako například Dánsko, Lucembursko nebo Švýcarsko. Následují je pak státy jako Island nebo Norsko.
Soziale Netzwerke und der Bildungsstand ihrer User: Deutschland entgegem dem Trend https://t.co/QN9TRA1945 #Neuland pic.twitter.com/Er9MomnLVf
— OECD Statistik (@OECDStatistik)
17. Listopad 2015
Rozhlas Deutsche Welle si klade otázku, proč zrovna v Německu je tento trend opačný. Může to být historickými zkušenostmi Německa s nacismem a komunismem, v jejichž důsledku si němečtí obyvatelé dávají větší pozor na sběr jejich citlivých dat třetími stranami?
Čtěte také: Facebooková blamáž. Vietnamské jméno znějící jako ‚Děvka‘ byl vtip
Dalším vysvětlením může být i to, že Němci důvěřují svým médiím a nemají takovou potřebu dohledávat další informace skrze sociální sítě. Takový argument by mohl potvrzovat i fakt, že vzdělaní obyvatelé Turecka nebo Maďarska tráví na těchto sítích o poznání více času, než méně vzdělané složky obyvatelstva. Právě o těchto státech je známé, že média jsou pod velkým vlivem místních vlád, a tak se jejich obyvatelé snaží získávat objektivní informace i jinými způsoby.
Čtěte také: Facebook pod tlakem. V Německu bude blokovat nenávistné komentáře
Galileo, německý pořad o vědě, má k tomu všemu jednoduché vysvětlení. „Kdokoli tento příspěvek čte, je hloupý,“ napsal s nadsázkou na svém Twitteru.