NOVÉ

Příliv běženců do Řecka opět roste, za 24 hodin jich připlulo 261

,

UPRCHLICKÁ KRIZE

Témata: ,

Příliv běženců do Řecka se opět zvyšuje. V posledních 24 hodinách jich do země dorazilo přes 260. Přitom v předchozích týdnech to bylo jen několik desítek denně, upozornily v pátek řecké úřady. Ve všech případech jde o uprchlíky, kteří se dostali na řecké ostrovy ve východoegejském moři z Turecka.

Na 139 z nově příchozích dorazilo na ostrov Lesbos. Další vystoupili na ostrovech Chios, Samos, Leros a Karpathos. Oficiálně řecké úřady nyní v zemi evidují kolem 58 000 běženců. V předchozích dnech mířilo do Řecka nanejvýš 150 lidí denně a v minulých týdnech jich bylo dokonce jen pár desítek.

Do poslední 24hodinové bilance nezapočítaly úřady asi 70 přistěhovalců, kteří ztroskotali se svou lodí na opuštěném ostrůvku na jihozápadě Řecka u poloostrova Peloponés. Pobřežní hlídky je dnes zachytily na ostrově Sapientza, kde jejich loď najela v noci na mělčinu. Zatím není jasné odkud utečenci jsou.

Čtěte také: Turecko požaduje vstup do EU do roku 2023

Místo je vzdáleno vzdušnou čarou kolem 500 kilometrů od východoegejských ostrovů, kde se běženci mířící do Řecka z Turecka zpravidla vyloďují. Zhruba stejně daleko jsou ale také nejbližší břehy Libye.

Před necelým týdnem řecké hlídky u Peloponésu zadržely člun s 68 migranty.

Čtěte také: Migranti v Rakousku mají jít povinně na veřejně prospěšné práce

Před uzavřením březnové dohody mezi EU a Ankarou o vracení migrantů připlouvalo do Řecka v průměru 2000 uprchlíků denně. V dubnu denní průměr klesl na 121 migrantů, v květnu to bylo 55 lidí za den, v červnu 51 a v červenci 59.

Přejít na diskusi