Praha chce miliony z EU. ‚Rok sportu‘ ale nezvládá

Hrozí ostuda?

Praha chce miliony z EU. ‚Rok sportu‘ ale nezvládáNOVÉ
Praha v pohybu - Running Tours Prague Foto: prahavpohybu.eu
1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Necelých 80 dní zbývá Praze do okamžiku, kdy se na rok stane evropským hlavním městem sportu. Štafetu převezme od britského Cardiffu, který právě hostí světový šampionát v ragby. Praha si od titulu slibuje zvýšení prestiže i snadnější přístup k evropským penězům. Jenže zatím stále nemá schválenou žádnou koncepci a chybí i konkrétní projekty. Městu tak hrozí mezinárodní ostuda.

Mnohaměsíční zpoždění, nulová komunikace a hádky uvnitř koalice. Když začátkem září bývalý hokejový brankář a současný pražský zastupitel Petr Bříza (nez.) varoval kolegy, že Praze kvůli liknavému přístupu radních hrozí mezinárodní blamáž, radní pro sport Hana Nováková (ČSSD) všechny jeho výtky odmítla. Je to více než týden, kdy Bříza a spolu s ním i pražská TOP 09 vedení města kritizovali znovu. A znovu bez odezvy.

Nováková sice prozradila, že by akce související s titulem evropského hlavního města sportu na rok 2016 ráda podpořila zhruba 80 miliony korun, o jaké akce by ale mělo jít a jak by celý projekt měl vypadat, už neřekla. Do předání štafety od britského Cardiffu přitom zbývá jen něco přes dva měsíce.

„Novinkou je maximálně to, že by rada v úterý měla rušit jednu komisi pro sport a zřizovat novou, která by se zabývala přípravou projektu evropského hlavního města sportu. To je šílené. Oni skutečně teprve začínají vytvářet nějakou obecnou strukturu pro tak významnou akci. Hotového není nic. Dokonale se promarnilo 11 měsíců a hrozí obrovská ostuda,“ komentuje zdržení města šéf klubu TOP 09 a nezávislých Václav Novotný.

Opozice: Nevíme o tom vůbec nic

Ten se chce pokusit dostat bod na říjnové jednání zastupitelstva. A má plnou podporu ODS. „My o těch plánovaných projektech nevíme vůbec nic. Od doby, kdy Praha titul získala a kdy na tom začala pracovat ještě TOP 09, se s tou akcí nijak nehnulo,“ přidává se předseda pražské ODS Filip Humplík.

Titul evropské hlavní město sportu se uděluje už od roku 2001 a v minulosti ho nesly třeba Stockholm, Madrid či Milano. Letos se jím pyšní britský Cardiff a příští rok to bude právě Praha, která vyhrála nad italským Palermem. Cílem akce je ocenit důležitost sportu v daném městě a podpořit jeho další sportovní rozvoj. A o to Praze jde, s titulem je totiž spojená i výrazná možnost čerpat evropské peníze.

TOP 09 už dokonce přišla s vlastním návrhem, ale lze jen těžko očekávat, že by na něj radní kývli. Opozici i veřejnosti tak nezbývá nic jiného než do poslední chvíle čekat, zda Praha stihne připravit všechny akce. Radní Nováková je o tom přesvědčená, i když konkrétně nedokáže k projektu říci nic.

Chci řešit Štvanici i Výstaviště, říká radní

„Ta kritika není na místě. Usilovně na tom pracujeme. Je pravda, že máme zdržení, ale musela se k tomu uskutečnit řada koaličních jednání. Domlouvali jsme se na tom, jestli zapojit spíše Štvanici, nebo Výstaviště. Já jsem pro obojí, především se Štvanicí je potřeba konečně něco dělat,“ řekla radní deníku ECHO24.cz.

Při dotazu na konkrétní projekty, které už město naplánovalo, ale nedokázala vyjmenovat jediný. Ročně se podle ní v Praze uskuteční zhruba 350 sportovních akcí a příští rok by jich kvůli evropskému hlavnímu městu sportu mělo být ještě o stovku více.

„Chceme podpořit co možná nejvíce sportů a docílit toho, aby akce byly pro všechny. Od dětí po seniory. To by mohlo být motto našeho evropského hlavního města sportu. Rádi bychom ke sportování přitáhli více lidí,“ tvrdí radní.

Nováková původně mluvila o tom, že by Praha na projekt dala 80 milionů korun, dnes už ale nechce potvrdit ani to. Jediné, v čem má jasno, je, že se akce budou muset týkat všech věkových skupin. Právě to je jedno z hledisek, která mezinárodní komise při udílení titulu posuzuje.

„Chceme podpořit co možná nejvíce sportů a docílit toho, aby akce byly pro všechny. Od dětí po seniory. To by mohlo být motto našeho evropského hlavního města sportu. Rádi bychom ke sportování přitáhli více lidí,“ tvrdí radní Nováková.

V Praze aktivně sportuje až 60 procent obyvatel a vedení města chce toto číslo ještě zvýšit. Ročně dá metropole do sportu kolem 350 milionů korun, další desítky milionů pak přitečou z městských částí.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články