Šéf MI5: Británii čekají teroristické útoky. Hrozbou je i Rusko

Britové zmařili 12 teroristických útoků

Šéf MI5: Británii čekají teroristické útoky. Hrozbou je i RuskoNOVÉ
Andrew Parker, generální ředitel britské tajné služby MI5. Foto: Foto: www.mi5.gov.uk.
1
Svět
Echo24
Sdílet:

„Ve Velké Británii dojde k teroristickým útokům,“ řekl otevřeně generální ředitel britské tajné služby MI5 Andrew Parker. Šéf tamních agentů v rozhovoru pro The Guardian také upozornil, že vedle tzv. Islámského státu představuje současné nejvážnější riziko i Rusko a jeho politika.

Parker je v pozici generálního ředitele MI5 tři roky. Mezi jeho největší témata patří tzv. Islámský stát. „Mezinárodní terorismus, který je založený na zvrhlých ideologiích, přináší teror do našich ulic moderního světa, a to včetně Severní Ameriky, Austrálie nebo Turecka. Aktuálně je to Islámský stát, stále tu však máme Al-Káidu,“ varoval Parker. Dodal, že je třeba pochopit, že tyto hrozby jen tak nezmizí. „Jedná se o trvalou hrozbu a přinejmenším o generační výzvu, se kterou se musíme vypořádat,“ myslí si Parker.

Ten okomentoval i situaci ve Velké Británii. V rozhovoru prozradil, že za poslední tři roky bylo v zemi zmařeno hned dvanáct plánovaných teroristických útoků. „Útoků v této zemi je více, než kolik jsem jich zažil ve zbytku své kariéry, a to pro MI5 pracuji už 33 let. Očekávám, že odhalíme a zastavíme většinu zamýšlených útoků teroristů v této zemi,“ předpokládá Parker.

Poté ale dodává, že vzhledem k pravděpodobnosti se některým útokům nepodaří zabránit: „V této zemi budou teroristické útoky. Míra ohrožení je závažná.“ Tajná služba MI5 však bude této hrozbě čelit s navýšeným finančním rozpočtem. Díky tomu dojde i k navýšení personálních sil – prý o tisíc lidí.

Vedle tzv. Islámského státu Parker pojmenoval jako jedno z úhlavních rizik i dnešní Rusko. To je aktivní napříč celou Evropou a k dosažení svých cílů v zahraniční politice se nebojí využívat vojenské prostředky, propagandu, špionáž a kyberútoky. „Úkolem MI5 je, aby se tomu postavila do cesty,“ glosoval.

K chování často kritizovaného státu prezidenta Vladimira Putina říká, že jde o skutečnou hrozbu. Částečně i proto, že je natolik různorodá. „Vidíme to na Ukrajině nebo na otřesných brutalitách v Sýrii,“ prohlásil Parker.

Andrew Parker se do čela britské kontrarozvědky dostal v březnu roku 2013, kdy vystřídal Sira Jonathana Evanse. V prostředí zpravodajských služeb se pohybuje více než 32 let. Vystudoval přírodní vědy na Univerzitě v Cambridge a je otcem dvou dětí.

Čtěte také: Protiteroristická operace v Belgii: 15 lidí zatčeno, čtyři islamisté obviněni

Účty ruské televize RT v Británii byly zmrazeny

Scénář po dobytí Mosulu. Stáhne se IS do pouště, aby se brzy vrátil?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články