Anonym jde po Babišovi. Po Čapím hnízdě přišlo udání na EET

Druhé trestní oznámení na Babiše

Anonym jde po Babišovi. Po Čapím hnízdě přišlo udání na EETNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Elektronickou evidenci tržeb bude vyšetřovat policie. A to konkrétně platby v řádech milionů korun, které prý byly ministerstvem financí neoprávněně vynaloženy na její přípravu. Informaci přinesl deník Neovlivní.cz s tím, že má k dispozici anonymní trestní oznámení. Ministerstvo financí tvrdí, že byl postup v pořádku.

Klíčový zákon ministra financí Andreje Babiše čeká na schválení, ovšem už nyní čelí vyšetřování žalobců. To spustil anonymní oznamovatel, který zpracoval detailní trestní oznámení pro podezření trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku, píše Neovlivní.cz.

Vrchní státní žalobkyně Lenka Bradáčová potvrdila, že původně bylo trestní oznámení adresováno do jejích rukou, ale kvůli výši případné škody se jím bude zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

V trestním oznámení, které má Neovlivní.cz k dispozici, stojí, že škodu způsobili zaměstnanci resortu financí. ,,V rozporu s příslušnými ustanovení zákona č. 218/2000, 320/2001 a tím i 147/2004 zadali veřejné zakázky a proplatili výdaje související s projektem elektronické evidence tržeb. Přičemž je zřejmé, že tyto výdaje nejsou podloženy zvláštním zákonem a proto byly vyplaceny v rozporu se zákonem o rozpočtových pravidlech. Uvedeným postupem došlo současně k porušení rozpočtové kázně ve výši doposud proplacených výdajů a souvisejícího penále. Státu tak vnikla škoda v rozsahu více než milion korun,” píše se v něm.

Čtěte také: Proč koalice nespěchá se zavedením EET?

Ministerstvo financí na trestní oznámení reagovalo s tím, že zvolený postup při vyplácení peněz byl v pořádku: ,,V rámci interních procesů byla otázka vynakládání finančních prostředků samozřejmě řešena. Veškeré v minulosti vyplacené náklady byly vynaloženy v souladu s právními předpisy,” uvedl šéf tiskového odboru resortu Michal Žurovec podle Neovlivní.cz.

Součástí trestního oznámení je i několik konkrétních případů, za něž ministerstvo v rámci přípravy EET zaplatilo. Například je to zakázka na strategické řízení komunikace k pokladnám, zakázka na expertní ICT a projektovou podporu EET či vytvoření loga a sloganu pro e-tržby.cz.

Podobné atributy jako trestní oznámení na EET má trestní oznámení podané na rekreační areál Čapí hnízdo, které s evropskou dotací 50 milionů korun postavil před rokem 2010 Andrej Babiš. To bylo do rukou vrchní zástupkyně Bradáčové posláno v pondělí 23. listopadu. Stejně jako trestní oznámení na EET bylo i to podáno anonymně. Oba oznamovatelé uvádějí, že v anonymitě zůstávají proto, že se bojí.

V případě Čapího hnízda anonymní podavatel tvrdí, že došlo k trestnému činu dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Dotačního podvodu se měla dopustit skupina lidí okolo společnosti Farma Čapí hnízdo a.s. Ta vznikla v několika krocích: Manažeři Agrofertu převedli dceřinou firmu Agro ZZN Pelhřimov na akciovou společnost s anonymními akciemi. 15. února 2008 převzal akcie namísto Agrofertu neznámý vlastník. 20. února se Agro ZZN Pelhřimov přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo a o týden později požádala o dotaci 50 milionů na stavbu rekreačního střediska. Peníze pak přidělil dotační úřad Střední Čechy.

Čtěte také:

Bradáčová prověří Babišovo Čapí hnízdo

Bradáčová: Babiše řešit nebudu. Škoda je pod 150 milionů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články