Policie prohledává firmy kvůli zakázkám pro TSK. Obvinila i bývalého ředitele

Technická správa komunikací

Policie prohledává firmy kvůli zakázkám pro TSK. Obvinila i bývalého řediteleAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Už druhým dnem pokračují zásahy policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu proti lidem napojeným na ovlivňování veřejných zakázek pražské Technické správy komunikací (TSK). Vyšetřovatelé už v úterý obvinili v případu jednu firmu a tři lidi, mezi nimi i náměstka ředitele TSK Ladislava Pivce, který městskou firmu v předchozích letech řídil. V souvislosti s vyšetřováním navíc od středy prohledávají policisté vedle TSK také kanceláře devíti firem se sídlem v Praze, Brně, Kladně a Čelákovicích. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál. Pražský magistrát prozatím nechce věc komentovat.

Jedním z obviněných je podle dosavadních informací náměstek ředitele TSK Ladislav Pivec, který městskou firmu v předchozích letech řídil. Další dva obvinění jsou podle rozhlasu také z TSK, naopak zdroj webu Neovlivní.cz uvádí, že jsou ze soukromých firem. „Náměstek Pivec je jeden ze tří obviněných, další jsou zástupci soukromých společností. Jsou podezřelí, že se chystali vyvést agendu spojenou s telematickými a dopravními systémy z TSK do soukromé firmy,“ řekl serveru zdroj obeznámený s případem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Policejní zásah na Praze 1 a Praze 2, kde má TSK pobočky, potvrdila mluvčí společnosti Barbora Lišková. „Ano, mohu to potvrdit. Důvod zásahu nám ale není známý a situaci nebudeme nijak komentovat. Policistům samozřejmě poskytujeme plnou součinnost,“ řekla k akci Lišková.

Podle dostupných informací přišla asi dvacítka policistů do sídla organizace v ulici Řásnovka na Starém Městě v úterý zhruba kolem 15:00. Vydali se také Na Bojiště, kde pracují zaměstnanci, kteří mají na starosti mimo jiné semafory, světelné informační tabule nebo kamerový systém. Sídlí tam i útvar, jenž zpracovává například podklady pro žádosti o evropské dotace.

Podle úterních informací státního zástupce Jiřího Pražáka jsou obvinění podezřelí ze sjednání výhody v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek TSK. Rozhlas dnes uvedl, že policie by se mohla zajímat o zakázku na údržbu kamerového systému, o kterou se loni ucházelo devět firem. Za pět milionů korun ji nakonec získala firma Eltodo.

Návštěvu policistů ve firmě rozhlasu potvrdili bez bližších podrobností jen mluvčí Eltoda a firmy AŽD. Mluvčí AŽD Jiří Dlabaja současně řekl, že neví o tom, že by firma byla obviněna. Podle Neovlivní.cz kriminalisté byli i v sídle společností Camea.

Pražský magistrát prozatím celou věc nechce komentovat. „Policie České republiky nás požádala, abychom neposkytovali bližší informace k probíhajícímu vyšetřování, a tyto informace ani nemáme. V tuto chvíli mohu pouze potvrdit to, že Policie České republiky skutečně provádí vyšetřování v sídle Technické správy komunikací a ta policii poskytuje maximální součinnost,“ uvedl tiskový mluvčí Vít Hofman.

TSK je příspěvková organizace hlavního města, která se stará o pražské komunikace a chodníky. Město nyní dokončuje transformaci firmy na akciovou společnost. Policie v úterý zasahovala v sídle TSK v Praze 1 a také v ulici Na Bojišti v Praze 2, kde pracují zaměstnanci, kteří mají na starosti mimo jiné semafory, světelné informační tabule nebo kamerový systém. Sídlí tam i útvar, jenž zpracovává například podklady pro žádosti o evropské dotace.

Trestný čin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě spáchá ten, kdo sjedná některému z dodavatelů či soutěžitelů výhodnější podmínky na úkor jiných, a to v úmyslu způsobit jinému škodu nebo opatřit sobě či jinému člověku prospěch. V základní sazbě za to hrozí až tříleté vězení nebo zákaz činnosti, úřední osoby lze za určitých okolností potrestat až deseti lety odnětí svobody.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články