Putin nám nabízel dělení Ukrajiny, tvrdí Sikorski

Hra o Ukrajinu?

Putin nám nabízel dělení Ukrajiny, tvrdí SikorskiAKTUALIZOVÁNO
Radoslaw Sikorski Foto: FOTO: Wikipedia
1
Svět
Martin Weiss
Sdílet:

Maršálek polského Sejmu, bývalý ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, se včera snažil distancovat od tvrzení, že Vladimir Putin nabídl už v roce 2008 polskému premiérovi Tuskovi dělení Ukrajiny. 

Původní výrok se objevil v článku britského novináře Bena Judaha v americkém časopise Politico. Dotyčná pasáž zní: „(Putin) chtěl, abychom se stali účastníky dělení Ukrajiny,“ říká Sikorski. „Putin chce, aby Polsko vyslalo na Ukrajinu vojáky. Takové signály jsme od nich dostávali. ... Už léta víme, jak uvažují. Už léta víme, že si tohle myslí. Bylo to jedna z prvních věcí, které Putin řekl mému premiérovi Tuskovi při jeho návštěvě Moskvy. Dodal, že Ukrajina je umělá země a Lvov polské město. A že bychom to mohli společně vyřešit. Tusk naštěstí neodpověděl. Věděl, že je nahrávaný.“

Poté, co článek v Polsku vzbudil pozornost, reagoval Sikorski na Twitteru, že rozhovor nebyl autorizovaný a některá jeho slova byla „přeinterpretována“.

Dělení Ukrajiny navrhla dopisem polskému ministerstvu zahraničí letos v březnu strana Vladimira Žirinovského. Názory tohoto ruského politického provokatéra ovšem nikdo nebere vážně, maximálně jako způsob, jimž Kreml vypouští pokusné balónky. To, že takovou nabídku měl učinit přímo Putin a už v roce 2008 (tehdy byl Tusk na jediné návštěvě Moskvy), je novinkou.

Sikorski zasadil nabídku do kontextu ruského dlouhodobého postoje. Připomíná Putinův projev na bukurešťském summitu NATO v roce 2008, kde už tehdy prohlásil, že Ukrajina je umělá země.

Čtěte také: Sikorski couvá: 'Zradila mě paměť.' Opozice žádá demisi

Dále připomíná, že Putin začal od roku 2011 navštěvovat srazy nacionalistických bikerů na Krymu a že měl informace, že Rusové si dělali kalkulace, jaké ukrajinské regiony by se jim vyplatilo anektovat: Záporoží, Dněpropetrovsk a Oděsu, ne ovšem Donbas. A pohrůžkou obsazení Krymu podle něj Rusové přinutili tehdejšího ukrajinského prezidenta Janukovyče, aby vycouval ze svého rozhodnutí podepsat asociační dohodu s EU.

Čtěte také: Polsko bude vymazáno. Skandální výrok z Ruska řešil Sikorski

Jeho tvrzení tedy zní věrohodně. Není ale jasné, proč s klíčovým, vysoce důvěrným kamínkem do mozaiky vyrukoval, a proč právě teď. Vrhá to taky zajímavé světlo na dřívější polskou politiku. Sikorski je dnes unisono označován za protiruského „jestřába“ či „hardlinera“, ale zapomíná se na to, že až do propuknutí ukrajinské krize se snažil o pragmatickou, konstruktivní politiku s Ruskem. 

Po smrti prezidenta Kaczynského v letecké havárii ve Smolensku v roce 2010 uskutečnil v rusko-polských vztazích jakýsi „reset“. Ještě v prosinci 2013 hostil ve Varšavě ruského ministra zahraničí Lavrova na setkání polských velvyslanců, což diplomatické zdroje označovaly za bezprecedentní. 

Ještě letos v únoru v Kyjevě na videu, jež se stalo na YouTube virálním, vyzýval představitele Majdanu ke kompromisu s Janukovyčem.

Sdílet:

Hlavní zprávy