Izraelci sestřelili syrskou stíhačku

,

Izraelská armáda v úterý ráno sestřelila syrské letadlo typu MiG-21, které se objevilo v jejich vzdušném prostoru na Golanských výšinách, uvedla agentura AFP s odvoláním na izraelský vojenský rozhlas. Na území kontrolované Izraelem se v posledních týdnech čas od času rozšíří boje mezi syrskou armádou a povstalci.

"Před malou chvílí syrské letadlo narušilo izraelský vzdušný prostor. Izraelská armáda zasáhla letoun za letu s použitím protiraketového systému Patriot. Okolnosti incidentu jsou nyní posuzovány," uvedla armáda ve svém prohlášení.

Potvrdila, že šlo o syrské válečné letadlo. Trosky stíhačky údajně spadly na syrskou stranu Golanských výšin, uvedl izraelský rozhlas.

Při bojích v Sýrii, které již trvají tři a půl roku, přišlo o život více než 190 tisíc lidí. Poslední dobou se boje přelily rovněž do oblasti bezprostředně sousedící s židovským státem. Izrael se důsledně vyhýbá příklonu k jakékoli ze znepřátelených stran, nicméně na jakoukoli střelbu ze Sýrie, která na území židovského státu dopadne, vždy reaguje odvetnou palbou.

Izrael obsadil Golany v roce 1967 a později se z jejich části stáhl. Mezi částí kontrolovanou Izraelem a tou, kterou má pod kontrolou Sýrie, je nárazníkové pásmo, jež střeží mezinárodní pozorovací mise OSN.

Dále čtěte:

USA bombardují islamisty v Sýrii, zapojily se i arabské země

Dalekohled, židlička. Lidé si z Golan užívají syrskou válku

Přejít na diskusi