Vláda stojí před korupčním Rubikonem. Za ním je zmírnění zákona

KORUPCE V ČESKU

Vláda stojí před korupčním Rubikonem. Za ním je zmírnění zákona
Šéfové stran přicházejí na vládu Foto: Jan Zatorský
1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

V lednu roku 49 před Kristem překročil vojevůdce Caesar řeku Rubikon, která byla hranicí římské republiky a vyhlásil tak občanskou válku. Od té doby se úsloví „překročit Rubikon“ používá v osudových momentech, kdy se politik nebo běžný občan rozhodne k něčemu důležitému a přitom už své rozhodnutí nemůže vzít zpátky. O překročení svého Rubikonu rozhodnou ve středu také ministři vlády Bohuslava Sobotky.

Koaliční kabinet tvoří sociální demokracie, ANO 2011 a KDU-ČSL, vesměs strany, které před volbami slibovaly, že vyčistí „Palermo“, tedy státní správu zachvácenou korupcí v období pravicových vlád. „Nesmlouvavý boj proti všem formám korupce“ slibovaly ještě v preambuli koaliční smlouvy.

Ve středu však vláda projedná návrh tzv. technické novely zákona o veřejných zakázkách. Údajně jde o především úpravy, které si vyžádala Evropská unie, kromě toho však novela škrtá dva paragrafy, které prosadila v rámci svého boje s korupcí vláda Petr Nečase. Z pohledu autorky novely, ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové, se tyto paragrafy neosvědčily, protože komplikují život také poctivým úředníkům, kteří chtějí jen efektivně spravovat státní finance.

Jak se vyrábí provize

První Nečasův paragraf nařídil automaticky zrušit veřejnou soutěž, do které se přihlásí jenom jeden zájemce. Návrh ministryně vysvětluje, v čem je chyba na příkladu nemocnice či vědeckého ústavu, které chtějí koupit unikátní přístroj nabízený v Česku pouze jednou firmou. Nemocnice předem ví, že se nikdo jiný do soutěže nepřihlásí a tak vyhlásí soutěž úplně zbytečně. Nemůže použít ani jednací řízení, při kterém se osloví jediná firma. Nemocnice by musela nejdřív prokázat, že nikdo jiný přístroj nevyrábí, bohužel však v cizině existuje ještě jedna firma, jen se do soutěže nepřihlásila. Přístroj prostě nejde koupit.

Čtěte také:  Vaše korupce má západní standardy, tvrdí šéf Erste

Jde o značně krkolomný argument a vládní dokument neuvádí jediný příklad. Existuje ovšem jiný příběh. Nemocnice potřebuje koupit přístroj od dodavatele, který je ochoten zaplatit provizi. Do soutěže se přihlásí další dvě firmy, které nabízejí stejný přístroj laciněji. Nemocnice je vyloučí z formálních důvodů a zakázku získá firma, která slíbila provizi. Podle stejného nebo podobného principu probíhají všechny korupční zakázky ve zdravotnictví.

Investor za projekt neručí

Druhý Nečasův paragraf povolil vícepráce při stavebních zakázkách pouze v případě „objektivně nepředvídaných okolností“, které nastanou během stavby. Nová verze navrhuje, že vícepráce budou povoleny za okolností, „které zadavatel jednající s náležitou péčí nemohl předvídat“. Vládní dokument vysvětluje, v čem je rozdíl. Vícepráce u silnic se obvykle zdůvodňují tím, že stavitelé objevili jiné geologické podloží, než předpokládal stavební projekt. Dnes se tento argument nedá použít, protože se předpokládá, že si investor mohl kvalitu podloží předem zjistit.

Do kritického stavu se tak dostaly všechny velké silniční stavby, protože u každé vznikly vícepráce v řádu stovek milionů, není však jasné jak je vyúčtovat.  Po přijetí novely to už bude možné. Pokud externí autor projektu špatně popsal podloží, je to okolnost, se kterou nemohl investor počítat. Vícepráce tedy může s klidným svědomím zadat.

Riziko, které se vyplatí

Vícepráce se stejně jako manipulace s veřejnou soutěží staly v uplynulých letech hlavním prostorem pro korupci. Nečasova vláda se pokusila tento prostor uzavřít, po třech letech se její opatření zruší. Vládní dokument netvrdí, že chce znovu otevřít korupční prostor, ovšem připouští, že míra korupčního rizika vyroste. „Avšak toto riziko by bylo kompenzováno časovými a administrativními úsporami,“ vysvětlují autoři novely zákona o veřejných zakázkách. Určité formy korupce se zřejmě vyplatí tolerovat.

Čtěte také: Razie v Pražských službách: jeden zadržený, policie si odnesla smlouvy 

Jinými slovy, vláda bude ve středu hlasovat o návrhu, který před bojem s korupcí dává jednoznačně přednost tomu, aby se rychleji rozjel byznys závislý na veřejných zakázkách. Zmírnění protikorupčních pravidel nepochybně uvítá řada státních institucí, obcí, podnikatelů i těch, které už nebaví přehnaná protikorupční hysterie. Přesto vláda Bohuslava Sobotky přejde schválením novely pověstný Rubikon. Až řeku překročí, pak už bude zřejmé, že boj s korupcí nemyslí tak vážně jako svého času vláda Petra Nečase. Další uvolnění pravidel bude otázkou času.

Historie římské občanské války ještě připomíná, že Caesar po překročení Rubikonu prohlásil: „Kostky jsou vrženy“. Dal tím najevo, že si je vědom závažnosti svého činu. Bude zajímavé sledovat, jakým sloganem doprovodí ministři ve středu schválení své osudové novely. 

Sdílet:

Hlavní zprávy