NOVÉ

Revoluce v seriálu Doctor Who: do hlavní role poprvé obsadili ženu

,

První Doktorka Who

Témata: ,

U kultovního britského seriálu Doctor Who (Pán času) došlo k revoluční změně. Do hlavní role slavného sci-fi seriálu, který se pyšní 36 sériemi, byla totiž poprvé dosazena žena. Herečka Jodie Whittakerová se tak stane 13. doktorkou. Informuje o tom britská televize BBC, která seriál vysílá.

Jodie Whittaker byla oznámena jako 13. Pán času. Je tak historicky první ženou, která roli dostala. K odhalení nového Doctora Who došlo na konci mužského tenisového finále Wimbledonu, když zde byl po zápase odvysílán trailer na novou sérii. V něm se poprvé v nové roli objevuje i Whittakerová. „Je to víc než jen čest hrát Pána času. Nemohu se dočkat,“ uvedla pro BBC Whittakerová.

Podle ní je neuvěřitelné se role ujmout. „Je to pro mě ohromující jako pro feministku, ženu, herečku, někoho, kdo se chce neustále pouštět do dalších výzev, a ne být zaškatulkován jako někdo, kdo nemůže být to či ono,“ řekla Whittakerová. Fanouškům vzkázala, aby se jejího pohlaví nebáli. „Tohle je skvělá doba a Doctor Who představuje vše, co je skvělé na změně. Fanoušci zažili už hodně změn a tohle je jedna z nich, jiná, ale ne hrozivá.“

V posledních letech se šuškalo o tom, že další Pán času již nebude bílý muž, jako tomu bylo doposud. BBC se navíc zavázala, že v seriálech, které produkuje, se více zasadí o rovnosti. Obsazení hlavní role ženou je tudíž revolučním krokem v rámci seriálu.

V posledních letech se ženy v různých filmech dostávají do popředí. Příkladem může být například nová trilogie Star Wars, série Hunger Games či nedávno uvedený velkofilm Wonder Woman. Ve všech těchto filmech ztvárnily ženy hlavní postavy. Do této společnosti se nyní dostává i Whittakerová a Doctor Who.

V Česku je seriál známý také jako „Pán času“. V Británii se vysílal od roku 1963 a než byl v roce 1989 kvůli nízké sledovanosti přerušen, vzniklo 26 sérií. Následující desetiletí byl natočen pouze celovečerní film v roce 1996. K obnově seriálu pak došlo v roce 2005 a dodnes bylo odvysíláno dalších 10 sérií. Dosud si roli vyzkoušelo 13 herců.

Seriál líčí dobrodružství mimozemšťana, který je posledním svého druhu a cestuje časem do různých etap lidské historie. Zde pak řeší různé problémy. Obvykle pak zachrání Zemi před zničením či útokem dalších mimozemských ras. Symbolem seriálu se stal TARDIS, což je stroj času a vesmírné plavidlo, které vypadá jako britská policejní telefonní budka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Herečka z Izraele vadí. Další země zakázala film Wonder Woman

Parodie rozhovoru profesora pro BBC. Jak by reagovala žena?

Z nového čísla V kraji markýze Babiše. O triumfu ANO rozhodnou venkov a sídliště

Echo týdne: Pryč s hotovostí ● Téma: Evangelium podle Marka ● Komentář: Lidovci, zpátky na zem ● Komentář: Fraška v Trump Tower ● Fenomén: Mladí v pasti pesimismu a socialismu ● Svět: Úsvit Kurdistánu – splněný sen, nebo další noční můra? ● Analýza: Čeká Česko zářná lithiová budoucnost? ● Rozhovor s Ondřejem Zachem: Čekání na zlatou žílu ● Umění a kritika: Česká letní pohoda ● Recenze: Škoda, že ten film není horší ● Seriál: Náčelníkem v Arktidě ● Styl: Obecní dvůr ● Přeceňovaný a podceňovaný: Zrušení prasečáku v Letech vs. Masakr v Postoloprtech ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Neštěstí nás zachránilo od katastrofy Známý francouzský filozof Alain Finkielkraut popisuje střet civilizací a ztrátu pocitu domova
Dobrý politik do zlých časů Hra o trůny pokračuje

Přejít na diskusi