Polsko zveřejní seznam 8000 nacistů z Osvětimi

V táboře zemřel 1,1 milionu lidí

Polsko zveřejní seznam 8000 nacistů z OsvětimiNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Polsko chce ještě letos zveřejnit kompletní seznam nacistického personálu vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Podle Institutu paměti národa (IPN) se na něm bude nacházet přes 8000 jmen, což je výrazně více, než se dosud odhadovalo.

Bádání okolo strážců a dalších nacistů podílejících se na chodu vyhlazovacího tábora, od jehož osvobození uplyne v úterý 70 let, provádí IPN třetím rokem. Podle šéfa krakovského oddělení institutu Marka Lasoty dospělo k nečekaným výsledkům: zatímco ještě nedávno se soudilo, že na seznamu bude něco přes 4000 jmen, nyní mají historici jasno, že jich bude přes 8000. „Jsme blízko zveřejnění plného seznamu jmen... Doufám, že se nám do konce roku podaří doplnit všechna,“ řekl listu Gazeta Wyborcza Lasota.

Podle něj počet dozorců a dalšího personálu v průběhu let neustále rostl a nejvíce jich tam pracovalo před jeho osvobozením v lednu 1945 - přes 4500 lidí.

Polsko se chystá na úterní připomínku výročí osvobození tábora, v němž podle historiků nacisté zavraždili okolo 1,1 milionu lidí, většinou Židů. Akce se zúčastní na tři stovky bývalých osvětimských vězňů, z nichž někteří dali najevo, že by si jména dozorců rádi přečetli. „Seznam lidí, kteří měli na svědomí to peklo na zemi, by měl být snadno dostupný, aby se do něj mohl každý podívat. Doufám, že se toho dočkám,“ uvedl pětadevadesátiletý Karol Tendera.

Podle Lasoty se během pátrání v souvislosti s Osvětimí vynořily i další zajímavé informace. Například ta, že úřady komunistického Polska byly v 70. letech velmi blízko dopadení jednoho z nejhledanějších zločinců, nacistického lékaře Josefa Mengeleho, který v Osvětimi prováděl pokusy na lidech včetně dětí. „Z neznámých důvodů Polsko v jednu chvíli ukončilo angažmá v Mengeleho případu. Nevíme proč a chceme se zeptat lidí, kteří na tom pracovali, aby objasnili svůj postup,“ řekl Lasota. Mengele nikdy nebyl potrestán a zemřel v Brazílii v roce 1979. 

Čtěte také: Poláci kritizují české oslavy výročí Osvětimi. A Sobotka zas tamní tisk

Sdílet:

Hlavní zprávy