Rabování MH17: separatisté zvedají telefony obětí a platí jejich kreditkami

tragédie letu mh17

Rabování MH17: separatisté zvedají telefony obětí a platí jejich kreditkamiMOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Trosky letu MH17 společnosti Malaysia Airlines, který se minulý čtvrtek zřítil na východní Ukrajině, rabují proruští separatisté. Oběti tragédie okrádají o kreditní karty, doklady, mobilní telefony a další cenné věci. Informoval o tom deník Independent i Sydney Morning Herald. Austrálie na Ukrajinu již vyslala tým policistů a vojáků, kteří mají na místo havárie dohlížet a rabovaní zabránit. 

„Podle našich informací teroristé používají kreditní karty obětí,“ řekl deníku Independet mluvčí ukrajinské Rady národní bezpečnosti. Podle ukrajinského vládního představitele byly obětem letecké tragédie ukradeny kromě kreditních karet i doklady, mobilní telefony a další cenné věci.

„Po pádu letadla se s kartou mého švagra na Ukrajině platilo. Bylo nám řečeno, že některé z platebních karet a dokladů byly ukradeny. Po tom všem, čím jsme si doposud prošli, je tohle opravdu kruté,“ řekl švagr Camerona Dalziela, jedné s obětí havárie. Dalzielova manželka po průtazích karty nakonec zablokovala. Nejsou totiž napsány na její jméno a jelikož tělo jejího manžela nebylo dosud identifikováno, nemá úmrtní list.

Separatisté se dokonce neostýchali zvedat telefony obětí. Příbuzní obětí z Nizozemska opakovaně uvedli, že poté, co vytočili jejich telefonní čísla, zvedli to lidé s „východoevropsky znějícími hlasy“, napsal nizozemský deník De Telegraaf. Příbuzní posléze přistoupili k vypovězení smluv u mobilních operátorů, aby zloději nemohli dále bezplatně volat. Operátor jim naštěstí vyhověl i přesto, že opět neměli úmrtní listy vlastníků.

Čtěte také: AUDIO: Právě jsme sestřelili letadlo

„S rodinami obětí spolupracujeme. Snažíme se také ochránit oběti havárie před zneužitím jejich identifikačních údajů či okradením skrze jejich platební karty,“ dodal mluvčí. Ukrajinské ministerstvo zahraničí podle mluvčího rodinám obětí, které se rozhodli cestovat do Kyjeva či Amsterdamu, také poskytuje konzulární pomoc při zajišťování letů, ubytovaní a překladatelů.

Austrálie, která na Ukrajinu už vyslala 90 člennou skupinu policistů a vojáků, se rozhodla tým posílit o dalších 100 mužů. První skupina příslušníků armády a bezpečnostních složek čeká v Londýně na souhlas ukrajinské vlády k výjezdu na místo tragédie. Jejich pobyt musí schválit prezident Petro Porošenko a odhlasovat ho musí ukrajinský parlament.

„Je to humanitární mise s jasným a jednoduchým posláním. Očekávám, že operace na východě Ukrajiny, pokud se uskuteční podle plánu, nebude trvat déle než několik týdnů,“ prohlásil australský premiéra Tony Abbott novinářům.

Moskva chce dodat ještě lepší zbraně

Spojené státy ze sestřelení boeingu obviňují Rusko. Mají prý důkazy, že raketa, která letoun zasáhla, byla odpálena z ruského území. Podle činitelů amerických výzvědných služeb ale nejsou o zapojení Ruska do pádu malajsijského letadla žádné přímě důkazy. Nejpravděpodobnější ale je, že letadlo sestřelili „omylem“ proruští separatisté.

Podrobnosti zde: OBSE: Letadlo bylo sestřeleno, jsou na něm stopy od šrapnelu

USA dále uvedly, že podle jejich informací Moskva proruské separatisty nepřestává vyzbrojovat. Plánuje prý povstalcům dodat ještě silnější a výkonnější zbraně než doposud měli. Také prý dříve přes hranice ostřelovala ukrajinské vojáky. Americký prezident Barack Obama se v telefonickém rozhovoru s nizozemským premiérem Markem Ruttem i z tohoto důvodu shodl na tom, že je třeba na Rusko uvalit další sankce.

„Pád malajsijského letadla na východní Ukrajině by měl Rusko přinutit ke změně politiky vůči Ukrajině,“ napsal v článku pro New York Daily News britský premiér David Cameron. Členské státy Evropské unie se mezitím shodli na rozšíření seznamu o 15 osob a 18 subjektů, které budou podléhat sankcím. Žádná jména zatím zveřejněna nebyla.

Čtěte také: Putinova dcera po protestech okolí opustila svůj byt u Haagu

Sdílet:

Hlavní zprávy