Sněmovna přehlasovala Zemana, podpořil ho jen 'mohykán' Okamura

Služební zákon prošel

Sněmovna přehlasovala Zemana, podpořil ho jen 'mohykán' OkamuraNOVÉ 2
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Poslanci smetli veto prezidenta Miloše Zemana a poslali služební zákon do Sbírky zákonů. Nová pravidla pro úředníky vstoupí do praxe od ledna 2015. Proti vetu se postavila koaliční ČSSD, hnutí ANO i KDU-ČSL, ale také opoziční TOP 09 a ODS. Za prezidenta, který odmítá politické náměstky na ministerstvech, se postavil jen Úsvit přímé demokracie. Ten se chce obrátit i na Ústavní soud.

„Je to děsný zákon. Je to šílenost, kterou tady předvedla nová koalice pěti stran,“ prohlásil Okamura za řečnickým pultem a dodal: „Zůstali jsme tady jako poslední mohykáni. Budeme do posledního dechu bojovat.“

Předseda Úsvitu se ohradil proti tomu, aby v čele státní služby stál náměstek na vnitru jmenovaný vládou. Postavil se také proti dvěma náměstkům, které si budou moci ministři na své resorty přivést bez ohledu na služební zákon. „Hnutí Úsvit odmítá politruky a politické podržtašky na úřadech,“ zmínil Okamura. Podle něj politizace čeká i posty státních tajemníků na jednotlivých ministerstvech a práci výběrových komisí.

 

„Jestli ministr nebude naprostý hlupák, vezmi si k sobě lidi, kteří jsou pracovití,“ kontroval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) výhradám nejen Okamury, ale také prezidenta. Uvedl také, že disponuje právními rozbory, podle kterých normu neohrozí ani případná ústavní stížnost. Zeman už avizoval, že se k ní chystá. Stížnost k Ústavnímu soudu ohlásil také šéf poslanců Úsvitu Radim Fiala, zřejmě se připojí k prezidentovi. „V argumentech, které zaznívají, nevidím nic, co by mohlo být protiústavní,“ uvedl ale předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Držíme dohodu, řekl Kalousek i Stanjura

„Uzavřeli jsme politickou dohodu a my ji dodržíme. Budeme hlasovat proti vetu pana prezidenta,“ zmínil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Podobně mluvil i předseda zákonodárců TOP 09 Miroslav Kalousek: „Chci se přihlásit k politické dohodě, kterou klub TOP 09 uzavřel. Připomínám, že politické náměstky jsme nechtěli. Ale politická dohoda s sebou nese i kompromisy.“

„Převzali jsme křížence. Inspirovali jsme se částečně v Německu, částečně na Slovensku a přidali jsme do toho českou specialitu.“

Podrobně návrh zákona kritizoval komunistický poslanec Jan Klán. „Výtky pana prezidenta sdílíme, mnohokrát jsme na ně upozorňovali při opakovaném projednávání tohoto zákona,“ prohlásil a dodal: „Převzali jsme křížence. Inspirovali jsme se částečně v Německu, částečně na Slovensku a přidali jsme do toho českou specialitu. Myslím, že tato specialita nebude fungovat.“ Zmínil ale, že KSČM bude držet k návrhu neutrální stanovisko. Což však v případě přehlasování veta znamená postavit se za něj.

Služební zákon České republice dlouhodobě scházel. Evropská komise hrozila Česku, že se bez jeho schválení ztratí přístup k zhruba 600 miliardám korun, které bude moci získat v letech 2014 až 2020 z unijních fondů. Původní návrh služebního zákona už v roce 2002 prosadila už tehdejší vláda Miloše Zemana. Většina z něj ale nikdy nevstoupila do praxe. Nově bude v čele státní správy stát tajemník na ministerstvu vnitra a státní tajemníci na jednotlivých úřadech. Úředníkům norma přinese vyšší stabilitu ve funkci, zároveň ale také povinnost nové zkoušky.

Sdílet:

Hlavní zprávy