FOTOGALERIE

Jak vypadal Afghánistán v 60. letech? Pohoda, slunce, krátké sukně

,

Unikátní fotografie

Témata: ,

Dívky ve školách, ženy v šatech, hrající si děti a smějící se muži. Nikde ani známka po válečném utrpení. Univerzitní profesor Bill Podlich zachytil na fotografiích v šedesátých letech Afghánistán takový, na jaký nyní lze jen vzpomínat. Bezstarostný život vystřídala invaze Sovětského svazu, občanská válka, krutovláda Tálibánu i válka na začátku milénia. Na snímky se podívejte ve fotogalerii.

Bill Podlich se narodil v roce 1915 v Arizoně. Celý život toužil po cestování a první zemí, kterou navštívil, byla Brazílie. Poté sloužil v americké armádě a po válce začal učit a stal se profesorem. Měl svérázný způsob výuky, pro získání nejvyšší známky bylo prý například třeba vykonat několik hodin veřejně prospěšných prací, píše server pbase.com.

V roce 1967 odjel Podlich s rodinou na dva roky do Afghánistánu, aby pracoval pro UNESCO. Byl expertem na vzdělávání a věnoval se i rekvalifikaci místních učitelů. Během té doby nafotil sérii fotografií, kde zachytil každodenní život Afghánců. Zajímaly ho jejich zvyky, zájmy, radosti i starosti. Dívky tehdy směly chodit do školy, ne všechny ženy se zahalovaly a budovy nebyly zničené válkou.

Na konci 80. let však do země vtrhli Sověti a válka trvala devět let až do roku 1989. Poté následovala vleklá občanská válka a zemi ovládl Tálibán. V roce 2001 Američané se spojenci Tálibán svrhli, nešlo však o jednoznačné vítězství. Desítky let válčení zemi proměnily k nepoznání.

Fotografie profesora Podlicha tak dokumentují život, který mnozí Afghánci již neznají. Podlich zemřel v roce 2008 v 92 letech.

Čtěte také: Proslavila ji fotka v časopise. Teď Afghánce hrozí 14 let vězení

Afghánistán se diví. Jeho první pilotka požádala o azyl v USA

Přejít na diskusi