Odcházíme, oznámila Británie. „Litujeme, ale jsme připraveni,“ vzkázal Tusk

Brexit

Odcházíme, oznámila Británie. „Litujeme, ale jsme připraveni,“ vzkázal TuskAKTUALIZOVÁNO
Theresa Mayová podepisuje dopis, ve kterém oznamuje spuštění článku 50. Foto:

Foto: Reuters

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britská premiérka Theresa Mayová dnes v parlamentu v Londýně potvrdila, že předseda Evropské rady Donald Tusk obdržel dopis ohlašující odchod země z Evropské unie. Dodala, že má plán na nové zvláštní partnerství s unií. S Bruselem chce mít „nový, speciální a hluboký vztah“. Londýn podle ní rovněž hodlá co nejdříve zaručit práva občanů EU v Británii.

Dopis aktivující článek 50 lisabonské smlouvy o fungování EU krátce před vystoupením Mayové doručil Tuskovi britský velvyslanec při EU Tim Barrow.

Premiérka také řekla, že dnešek je historickým bodem, z nějž není návratu. „Británie opouští Evropskou unii,“ prohlásila Mayová. Brexit je podle ní jedinečnou příležitostí. „Je to šance pro dnešní generaci, jak vybudovat lepší budoucnost,“ dodala.

Uvedla také, že respektuje, že není možné zůstat na evropském jednotném trhu, aniž by nebyl zároveň zachován volný pohyb občanů. Dodala, že brexit bude mít „důsledky“, ale že je v zájmu Spojeného království i unie, aby celý proces měl co nejhladší a spořádaný průběh. Vyslovila se také pro „co nejužší bezpečnostní spolupráci“ s Bruselem.

„Až budu v příštích měsících sedět u jednacího stolu, budu zastupovat každého jednotlivce v celém Spojeném království,“ řekla Mayová s tím, že bude reprezentovat také „občany (členských států) EU, jimž se tato země stala domovem“. S formálním spuštěním brexitu podle ní nastala doba, kdy by měli obyvatelé Británie držet při sobě.

Ostatních 27 zemí Evropské unie bude podle Tuska při jednání s Velkou Británií o odchodu ze společenství postupovat jednotně a rozhodně. V jednáních podle něj bude cílem minimalizovat nejistotu pro občany, podniky i samotné členské země unie.

„Co ještě dodat? Už teď nám chybíte,“ ukončil Tusk své stručné vystoupení před novináři. Nemá podle něj smysl předstírat, že dnešek je v Bruselu či v Londýně šťastný den.

V prohlášení Evropské rady, které bylo zveřejněno souběžně s Tuskovým vystoupením, se uvádí, že ostatní členské země EU britského rozhodnutí litují, ale na celý proces jsou připraveny.

Tusk nyní do 48 hodin nabídne ostatním 27 členským zemím svou představu základního politického rámce pro nadcházející jednání. Během příštích týdnů diplomaté 27 členských zemí domluví na základě Tuskova doporučení rámec pro jednání s Brity, který bude potvrzen 29. dubna na mimořádném summitu.

Evropská komise pak připraví konkrétní doporučení k jednání s Brity. Vznikne tak právně závazný mandát, který opět potvrdí členské země, a tím rozhodnou o začátku rozhovorů. Předpokládá se, že fakticky se začne jednat až v červnu.

Čtěte také: Vondra: Eurosnažení nestačí. Nevidím, že se vláda na brexit připravuje

Sdílet:

Hlavní zprávy

Zlobivý element establishmentu

EDITORIAL

Mělo by to tak být, že předplatitelé i čtenáři našeho týdeníku dostanou objemnější, řekněme, složku. Vedle regulérního vydání, kde najdete další text naší výraz ...

02:30

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články