OSN hlásí 700 utonulých lidí ve Středozemním moři

Potopená loď

OSN hlásí 700 utonulých lidí ve Středozemním mořiAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ve Středozemním moři se v uplynulých několika dnech patrně utopilo přes 700 uprchlíků mířících do Evropy, uvedl dnes úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Při záchranných operacích vyzvedly lodě několika států působící v oblasti z moře či z chatrných plavidel 14.000 běženců.

Mluvčí UNHCR Carlotta Samiová řekla agentuře AP, že 100 lidí se pohřešuje po ztroskotání plavidla s běženci ve středu a 550 dalších se nejspíš utopilo ve čtvrtek poté, co ztroskotala jejich bezmotorová loď tažená pašeráckým člunem. Podle svědectví přeživších bylo v lodi asi 670 migrantů. Čtyřicet pět mrtvých pak záchranáři objevili v nitru jiné ztroskotané lodi v pátek a další lidé se stále pohřešují. UNHCR tak upravil původní odhad o 400 obětech.

Samiová uznala, že přesné údaje o počtu mrtvých nebudou nikdy známy. „Situace je chaotická, počty si nejsme jistí,“ sdělil agentuře AFP další zástupce UNHCR Federico Fossi. Organizace Lékaři bez hranic odhadla, že obětí je dokonce 900.

Humanitární organizace Save the Children dnes navíc oznámila, že běženci zachránění tento týden ze dvou plavidel ve Středozemním moři sdělili humanitárním pracovníkům v Itálii, že viděli potopení další lodi se zhruba 400 lidmi na palubě. Není ale zřejmé, zda tyto informace zahrnula do svých nově zveřejněných údajů i UNHCR.

Itálie se stala opět hlavní tranzitní zemí pro migranty směřující do Evropy po uzavření takzvané balkánské stezky a dojednání dohody mezi EU a Tureckem o vracení migrantů. Přesuny přes Středozemní moře v posledních dnech kvůli pěknému počasí a klidné vodě opět zesílily.

Od začátku roku dorazilo podle OSN do Itálie kolem 40.000 uprchlíků. S přičtením nejnovější bilance obětí jich letos v moři zahynulo již přes 2000.

Záchranná akce v kanálu La Manche

Britská média mezitím informovala o tom, že britská pobřežní stráž zachránila v noci na neděli v kanálu La Manche nedaleko britských břehů 19 uprchlíků v nafukovacím člunu, který začal nabírat vodu.

Záchranáři obdrželi nouzové volání v sobotu před půlnocí. Po plavidle pátrala helikoptéra a dva hlídkové čluny. Loď lokalizovaly záchranné týmy dnes kolem 2:00 SELČ. Další podrobnosti zatím nejsou známy.

Francouzské Calais, kde v provizorním tábořišti žije asi 5000 uprchlíků snažících se dostat do Británie, je od britských břehů vzdáleno 34 kilometrů. Cesty přes kanál na lodích jsou ale vzácné.

Šéf francouzské pobřežní stráže Bernard Barron řekl britské stanici Sky News, že se obává toho, aby se kanál nestal druhým Středozemním mořem, v němž se při cestě do Evropy v minulých letech utopily tisíce lidí. Uprchlíci, které dnes zachránili Britové, se podle něj pravděpodobně plavili na člunu pašeráků nevhodném pro přesun přes kanál.

Poté, co se ukázalo jako prakticky nemožné dostat uprchlíky do Británie přes tunel nebo na trajektech, se pašeráci podle Barrona uchýlili k nové strategii. „Operují podél francouzského a belgického pobřeží a snaží se najít místa, odkud by své klienty – migranty – mohli vyslat do Británie,“ řekl Barron. I když pašeráci podle něj dostávají za své služby obrovské sumy peněz, běžencům poskytují nevyhovující čluny. „Moře je tam nebezpečné, se silnými proudy, bouřemi, hustým provozem a velkými loděmi,“ uvedl Barron.

Čtěte také: Námořníci zachránili ze Středozemního moře přes 500 uprchlíků

Uprchlický tábor v Idomeni už policie zbourala. O kus dál však vzniká nový

 

Další zajímavé články najdete v Týdeníku Echo zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články