Babiš stále není schopen vybírat peníze. Kdy se zvýší daně?

Babiš stále není schopen vybírat peníze. Kdy se zvýší daně? 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

„Naší mantrou je daně nezvyšovat, ale důsledně vybírat,“ prohlásil ministr financí a Šéf spolku ANO na sobotním sněmu svého hnutí. Kolik času potřebujete v úřadě na to, aby už za vámi byly vidět nějaké výsledky? Rok by měl už být dost dlouhá doba. Od chvíle, kdy Andrej Babiš usedl na ministerstvo financí, se výběr daní propadá, přestože ekonomika je slušně rozjetá a lidé utrácejí.

Příjmy z ostře sledované DPH, kterou si sám Babiš nastavil jako hlavní měřítko své efektivity, rostly loni pomaleji než útraty za zboží a služby, z nichž se tato daň platí. Původně to z čísel ministerstva financí vypadalo, že se v roce 2014 vybralo o 10,28 miliardy korun více než loni. To znamená růst o 4,7 procenta. Útraty ale rostly o 5,8 procenta, takže se výběr daní zhoršil.

Teprve teď se ale ukazuje, že byl ještě podstatně slabší a při růstu ekonomiky a prudkém zvýšení spotřeby se dokonce propadl. Berní úředníci motivovaní Babišovým voláním po lovu na podvodníky firmám zadrželi zhruba 13 miliard korun na vratkách DPH s přesvědčením, že chytili podvodníky. Obratem se ukázalo, že to žádní podvodníci nebyli a stát jim jen zbytečně blokuje peníze.

Babišova náměstkyně Simona Hornochová celkem otevřeně říká v Hospodářských novinách, že šlo o neprofesionální zbrklost. „Tato akce podle mě nebyla šťastná a já bych ji v takovém rozsahu nespustila. Nastala předtím, než jsem přišla na ministerstvo, a nevím, kdo o ní rozhodl.“ Podle Hornochové se úředníci zaměřili především na společnosti, které se daňových podvodů nedopouštějí, byť to tak podle prvních signálů mohlo vypadat. „Ze své poradenské praxe vím, co to je většinou za firmy. Možná nemají vše po formální stránce správně, ale rozhodně to nejsou firmy založené na účelové transakce, byť to tak z dálky může vypadat.“

Státu navíc zhrozí, že pokud se firmy začnou kvůli neoprávněně zadrženým daním soudit, může ho to na odškodném přijít až na miliardu korun. Nejvyšší správní soud totiž opakovaně přiznal firmám nárok uplatnit proti státu sankční úrok za zadržené peníze ve výši 14,05 procenta.

Umění je daně vybrat a neobtěžovat poctivé

Zadržené daně silně ovlivňují plnění státní pokladny v tomto roce. Za leden až únor vybralo ministerstvo financí navzdory rostoucí ekonomice na daních o 26,3 miliardy korun méně než loni ve stejné době. 16,7 miliardy korun z stát ztrácí na spotřební dani. To ministerstvo vysvětluje tím, že se loni lidé předzásobili cigaretami kvůli jejímu vzestupu, takže byl výběr rekordně vysoký.

Dalších 9,74 miliard korun ale chybí na DPH. Vysvětlení je jediné: vracení neoprávněně zadržených peněz z loňska. I bez nich ale výběr nestoupá, přestože hospodářství i spotřebě se daří. Ta částka vracených daní neoprávněně nařčeným firmám je ale tak velká, že pokud se nestane něco mimořádného, bude inkaso DPH v minusu celý rok. Jenže oni se dobře nevybírají ani další daně. Například daň z příjmu fyzických osob stoupla o nepatrné 0,1 procenta, přestože platy, z nichž se odvádí, rostou a nezaměstnanost klesá.

Že to bude dáno spíš neschopností výběru, než vývojem ekonomiky, se dá dobře ukázat na inkasu sociálního pojištění, které je také závislé na vývoji platů a nezaměstnanosti. Zároveň je daní, která se historicky nejlépe vybírá. Za první dva měsíce rostly příjmy z něj o 4,7 procenta, takže je ve státní pokladně o 2,94 miliardy korun víc než loni.

Andrej Babiš už tuší, že to s mantrou nebude tak snadné a své stoupence rovnou připravuje na to, že dřív než v roce 2017 výsledky jeho lepšího výběru neuvidí. Zároveň chystá represivní zásahy proti podnikatelům typu on-line sledovaní tržeb, povinnost, aby DPH odváděl odběratel (to je proklamovaná reverse charge) nebo další kontrolní hlášení. Inspiraci pro své zásahy hledá vesměs na Balkáně.

Daňová šikana ale většinou výsledky nepřináší. Umění je daně vybrat a přitom ty, kdo je řádně platí, co nejméně obtěžovat.

Sociální demokraté, jimž Babiš předhazuje rozhazování, už trefně připomínají. To jste nám ale v koaliční smlouvě odsouhlasil a zároveň jste slíbil, že vyberete více daní, aby na ty vyšší dávky a důchody byly peníze. A pro případ, že se vám to nepodaří, jsme se dohodli, že se začneme bavit o zvýšení daní firmám v energetice nebo telekomunikacích. A vám se zjevně nedaří. Tak, kdy začneme diskutovat o zvýšení daní, pane Babiši?

Pro ministra financí nebude příjemné tento tlak moc dlouho snášet. Ví, že svých voličům nemůže předvést žádné výsledky. Levnějším papírem na ministerstvech nejde oslňovat voliče do roku 2018. Dá se čekat, že se ANO bude pod tíhou neúspěšné daňové mantry snažit volby nenápadně přibližovat.

Mimochodem: na ochotě firem domáhat se zmíněné miliardy odškodného, se dobře ukáže, jak moc věří v právní stát, nebo se naopak bojí šikany a revanše. Je to celkem prokazatelný test důvěry: tady nejde o drobné, tady jde o miliardu.

Sdílet:

Hlavní zprávy