Krvavý Bůh se samopalem. Charlie Hebdo se rouhá, zní z Vatikánu

Zvláštní vydání rok po útoku na redakci

Krvavý Bůh se samopalem. Charlie Hebdo se rouhá, zní z VatikánuAKTUALIZOVÁNO 3
Svět
Echo24
Sdílet:

Rok po teroristickém útoku na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo dnes vyšlo zvláštní číslo týdeníku. Na jeho titulce je Bůh s kalašnikovem pokrytý krví, což se okamžitě jal kritizovat Vatikán. Kromě kreseb současných kreslířů číslo obsahuje i díla pěti autorů zastřelených při atentátu. Loni 7. ledna bratři Said a Chérif Kouachiové zabili v redakci a její blízkosti 12 lidí, dalších pět obětí si vyžádaly následné teroristické útoky v Paříži a okolí.

Dvojité vydání s 32 stranami místo obvyklých 16 se dnes prodává na stáncích nejen ve Francii, ale po celém světě. Například v Německu bude k mání 50.000 a v Belgii 40.000 výtisků. Celkem vyšlo téměř milion výtisků časopisu.

Na titulní stránce je zobrazen křesťanský Bůh s krví potřísněnými končetinami a vousy a se zbraní na zádech. Titulek pod názvem časopisu hlásá: „Rok poté: Vrah je stále na útěku.“ Kritice náboženství i náboženského fanatismu se věnují i další kresby a karikatury zvláštního vydání.

„Nemyslím si, že se něco od 7. ledna změnilo až na prázdnotu, kterou trpíme,“ uvedl redaktor časopisu Gérard Biard u příležitost prvního výročí útoku na redakci. „Chybí nám lidé, přátelé, (jejich) talent, ale pokoušíme se udržet stejného ducha. Myslím, že se nám to daří,“ dodal.

Obálka s křesťanským Bohem – atentátníkem, který odkazuje ke kritice náboženství, jak má Charlie Hebdo ve zvyku, vyvolala nedlouho po dodání na stánky odpor Vatikánu. ,,Za klamnou vlajkou nekompromisního sekularismu francouzský týdeník znovu zapomíná, že náboženští vůdci jakékoliv víry už po staletí vyzývají k odmítnutí násilí ve jménu náboženství. A takové zobrazení Boha, které ospravedlňuje nenávist, je pravým rouháním,“ zněl text krátkého komentáře, který vyšel ve vatikánském deníku L‘Osservatore Romano. Ty francouzský časopis obvinily z manipulování víry.

 

Chyba na pamětní desce

Památku 17 obětí teroristických útoků včera uctil i francouzský prezident François Hollande odhalením tři pamětních desek, které připomínají atentát na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, zabití policisty, jenž se útočníky snažil zastavit, a útok na košer lahůdkářství na východě Paříže.

Hollandea při pietním aktu doprovázel premiér Manuel Valls, starostka Paříže Anne Hidalgová i pozůstalí mnohých obětí. Deska připomínající obětí útoku bratrů Saida and Chérifa Kouachiových v redakci satirického časopisu Charlie Hebdo, jež prezident odhalil v ulici Nicolas-Appert u bývalého sídla satirického listu, nese nápis „Na památku obětí teroristického útoku proti svobodě slova“.

Kromě nápisu jsou na desce vyryta také jména všech obětí. Kvůli chybě ve jméně Georgese Wolinského, jednoho ze zabitých kreslířů, ale byla deska hned po ceremonii opět zahalena. Podle starostky Hidalgové by mělo k její výměně dojít nejpozději do 48 hodin.

Nedaleko redakční budovy uctili přítomní památku policisty Ahmeda Merabeta, kterého islamisté zabili při útěku z místa činu. Na chodníku, na němž muslimský policista podlehl svým zraněným, byl mimo jiné nasprejován nápis Je suis Ahmed v barvách francouzské trikolory, tedy v červené, bílé a modré barvě. Symbolem solidarity s oběťmi útoku se před rokem stal slogan Je suis Charlie (Já jsem Charlie).

Později prezident odhalil třetí pamětní desku připomínající čtyři oběti z košer lahůdkářství nedaleko Porte de Vincennes, kde zabíjel Amédy Coulibaly. Tato deska nese nápis „na paměť obětí antisemitského atentátu“.

Každý týden se časopisu Charlie Hebdo prodá na stáncích asi 100.000 exemplářů, z toho zhruba 10.000 v zahraničí. Dalších asi 183.000 výtisků dostávají do schránek předplatitelé.

Čtěte také: Vraždilo se v Charlie Hebdo zbraněmi ze Slovenska?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články