Sobotka přiznává: zdroje tu nejsou

Komentáře
Sdílet:

Vláda Bohuslava Sobotky zvyšuje prudce výdaje o miliardy. Platy státních zaměstnanců porostou o 3,5 procenta. Už dnes jsou přitom o tisíc korun vyšší než v soukromých firmách. Lidé placení z veřejných peněz si v průměru přijdou na 27 593 korun, v privátních podnicích na 26 420 korun měsíčně. Penze se valorizují víc, než ukládá zákon. Porodné bude stát vyplácet nejen na první, ale i na druhé dítě. Zvyšují se daňové slevy na druhé a třetí dítě. Zemědělci dostanou zelenou naftu. Stoupají úhrady za státní pojištěnce, které mají kompenzovat zrušené poplatky za pobyt v nemocnici.

Bohuslav Sobotka se překotně snaží plnit předvolební sliby sociální demokracie. Ví, pod jak silným tlakem je zvenčí i zevnitř strany. Podpora ČSSD klesá, zatímco Andrej Babiš sílí. Volby do Evropského parlamentu skončily pro sociální demokraty debaklem, který jen díky chabé účasti a překvapivému zaostání babišovců za předvolebními průzkumy nebije do očí. Podstatně důležitější komunální a senátní volby, v nichž ČSSD obhajuje silné pozice, jsou na dohled. Jakékoliv zaváhání v nich bude mnohem víc vidět.

Premiér je i pod silným tlakem prezidenta Miloše Zemana, který se z letargie probere jen málokdy. Když už se ale probere, stylizuje se do role ekonomického arbitra Sobotkova vládnutí.  V nedělním televizním výstupu znovu zopakoval, že soudit (a tím pádem rozdmýchávat neklid v ohrožené ČSSD) bude právě podle své spokojenosti s rozpočtem. Rovnou říká, že spokojen bude, když porostou sociální výdaje, na čemž už premiér pečlivě pracuje.

Hlavním měřítkem ale bude, jak se Sobotkovi bude dařit investovat. Protože ke slušnému růstu ekonomiky je podle prezidentovy mantry třeba se „proinvestovat“. Což se Sobotkovi zatím nedaří, protože v prvním čtvrtletí veřejné investice klesly. Takže je potřeba útraty za nové dálnice a spol. rychle rozjet. Prezident se bohužel už nezamýšlí nad tím, jakou roli při poklesu veřejných investic hraje strach politiků a úředníků, že jim každý podpis pod veřejnou zakázkou může přinést obvinění z trestného činu.  Miloš Zeman také úplně nezaznamenal, že ekonomika se i navzdory tomu velmi slušně rozjela. Vláda ale za investice utrácet chce, takže je jen otázka času, kdy ji prezident pochválí.

Potíž je s odpovědí na otázku, kde na to Bohuslav Sobotka vezme peníze. V sobotním rozhovoru v Mladé frontě DNES na rovinu přiznává, že v čase velmi slušného ekonomického růstu bude lepit díry jednorázovými příjmy. „V příštím roce mobilizujeme jednorázové příjmy, například ze státních firem. Dále zčásti očekáváme vyšší příjmy díky rostoucí ekonomice.“

Hospodářsky je to nejhorší možné rozhodnutí. V časech, kdy se daří, budeme utrácet rezervy. Dividendy z ČEZ, za léta nashromážděné zisky státních Lesů. Rezervy vytáhneme všude, kde se dá. Andrej Babiš už prohlíží každou skulinu veřejných financí.

Jenže mimořádné příjmy ani vyšší výnos z daní díky rostoucí ekonomice nezamaskují, že nám bude v časech oživení stoupat strukturální schodek rozpočtu (očištěný od vzestupů a pádů ekonomiky). S 1,8 procenty se ani náhodou nevejde do limitu 0,5 procenta, žádaných fiskálním paktem Evropské unie, který chtějí sociální demokraté i babišovci urychleně přijmout.

Premiér i jeho ministr financí se shodnou, že s lepším výběrem daní a ucpáním děr ve státních financích se v nejbližších letech nedá počítat. Objev stovky nepoužívaných notebooků ve skladu ministerstva financí je efektním PR. Samozřejmě, že je třeba hlídat každou špatně utracenou korunu. Milionové úspory ale příjmy zvednuté o mnoho miliard nevyváží.

Nevyváží je ani úspory v provozu.  Více než 77 procent rozpočtu, tedy 855 miliard z celkových 1,11 bilionu korun, které stát utratí, jsou povinné výdaje na důchody, platby, sociální dávky. Všechny je vláda zvyšuje. Úspora za konzultanty a tiskárny to nenarovná. Nahromaděné zisky ve státních firmách se dají utratit jen jednou. A s výjimkou elektrárenské společnosti ČEZ se z žádné jiné státní firmy miliardy každoročně stahovat nedají, protože je jednoduše nevydělají.

Bohuslav Sobotka už dnes fakticky přiznává, že „zdroje tu nejsou“.  Z doby, kdy byl v roce 2002 ministrem financí, má už nacvičenou větu, že „naše sliby nebyly v souladu s ekonomickou realitou“.

Pak začne debata o zvyšování daní. Sociálnědemokratický náměstek na ministerstvu financí už připravuje návrh sektorové daně pro finančníky.

Sdílet:

Hlavní zprávy