TÝDENÍK ECHO

Náš český Trump: troll na Hradě a miliardář dole pod ním

Zeman a Babiš naplňují vlastnosti prezidenta USA

Kdo je ten nový volič, který dosazuje populisty k moci? Někteří západní experti se uchylují k zajímavé hypotéze: jsou to lidé, kteří se stále ještě nedozvěděli, že jsou rasisti a blbci. Řekněme jim to ještě jednou a víc nahlas!

Slibnější se zdá být přístup těch, kteří se snaží najít korelace mezi volebním chováním a sociálními a ekonomickými poměry. Pozornost vzbudily studie amerických ekonomů Davida Autora, Davida Dorna a Gordona Hansona, kteří doložili vztah mezi zánikem průmyslových kapacit pod vlivem dovozu z Číny a řadou negativních dopadů v dané lokalitě. Pokusy replikovat jejich výzkumy v západoevropských zemích naznačily stejnou souvislost.

Analýzy po britském referendu ukázaly, že samotný podíl cizinců v místní populaci nebyl pro hlasování pro vystoupení z EU rozhodující, ale relativně rychlý nárůst tohoto podílu byl.

Nás by se to ale nemělo týkat. Přechod k tržní ekonomice byl větší šok, ale ten už jsme vydýchali. A teď jsme byli spíš německým Mexikem, kam pracovní místa utíkala. Masovou imigraci u nás nemáme.

A přece se nám únava z liberální demokracie nevyhnula. Náš český Trump je tomu americkému tak podobný, jak jen to ve dvou zemích je možné. Jen si ho musíme představit s pomocí imaginativní vypravěčské finty: je rozdělen do dvou postav – trolla na Hradě a miliardáře-nepolitika v podhradí.

Zeman tak jako Trump útočí na novináře a média (výraz „shnilá konzerva“ by mohl Trumpovi předat jako osobní dárek při své návštěvě). Zeman tak jako Trump ujišťuje svoje věrné, že oni jsou ti dobří, že nejsou žádní „deplorables“, jak řekla Clintonová. Tak jako Zeman pozval na pódium Konvičku, tak i Trump se nechává vidět s lidmi divné pověsti (chtěl pozvat na mítink boxerského promotéra Dona Kinga, usvědčeného vraha). I Trump má své Ovčáčky, kteří v médiích provokují novináře a opoziční politiky, přičemž opoziční zde nemusí nutně znamenat, že v parlamentu sedí v opozičních lavicích.

Pokračování článku si můžete přečíst na stránkách EchoPrime nebo v Týdeníku Echo po zakoupení předplatného zde.

Z nového čísla Komplex Evropanů druhé kategorie. Proč se tolik bráníme vícerychlostní unii

Echo týdne: Není jenom Aj Wej-wej ● Komentář: Lubomír Zaorálek zpátky na zemi ● Kauza: Brusel proti Agrofertu ● Svět: Nemyslete si, že jste se mě zbavili ● Rozhovor s nizozemským politikem Fritsem Bolkesteinem: Wilders nemohl vyhrát, mluvil jako idiot ● Komentář: Pokuta za malé sebevědomí ● Nekrolog: Aby všichni jedno byli ● Umění a kritika ● Kulturní tipy ● Přeceňovaný a podceňovaný: Lubomír Zaorálek vs. Milan Chovanec ● Technologie ● Aplikace ● Auto 

Fenomén Mňága 30 let veselého smutku kapely z Valašského Meziříčí, která zní pořád stejně. Jinak to nejde
Neziskovky jako veřejný nepřítel? Nakolik reálné opodstatnění má tvrzení o ideologii "NGOismu", kterou dle některých neziskovky prosazují mimo demokratický proces?

Přejít na diskusi