TÝDENÍK ECHO

Náš český Trump: troll na Hradě a miliardář dole pod ním

Zeman a Babiš naplňují vlastnosti prezidenta USA

Kdo je ten nový volič, který dosazuje populisty k moci? Někteří západní experti se uchylují k zajímavé hypotéze: jsou to lidé, kteří se stále ještě nedozvěděli, že jsou rasisti a blbci. Řekněme jim to ještě jednou a víc nahlas!

Slibnější se zdá být přístup těch, kteří se snaží najít korelace mezi volebním chováním a sociálními a ekonomickými poměry. Pozornost vzbudily studie amerických ekonomů Davida Autora, Davida Dorna a Gordona Hansona, kteří doložili vztah mezi zánikem průmyslových kapacit pod vlivem dovozu z Číny a řadou negativních dopadů v dané lokalitě. Pokusy replikovat jejich výzkumy v západoevropských zemích naznačily stejnou souvislost.

Analýzy po britském referendu ukázaly, že samotný podíl cizinců v místní populaci nebyl pro hlasování pro vystoupení z EU rozhodující, ale relativně rychlý nárůst tohoto podílu byl.

Nás by se to ale nemělo týkat. Přechod k tržní ekonomice byl větší šok, ale ten už jsme vydýchali. A teď jsme byli spíš německým Mexikem, kam pracovní místa utíkala. Masovou imigraci u nás nemáme.

A přece se nám únava z liberální demokracie nevyhnula. Náš český Trump je tomu americkému tak podobný, jak jen to ve dvou zemích je možné. Jen si ho musíme představit s pomocí imaginativní vypravěčské finty: je rozdělen do dvou postav – trolla na Hradě a miliardáře-nepolitika v podhradí.

Zeman tak jako Trump útočí na novináře a média (výraz „shnilá konzerva“ by mohl Trumpovi předat jako osobní dárek při své návštěvě). Zeman tak jako Trump ujišťuje svoje věrné, že oni jsou ti dobří, že nejsou žádní „deplorables“, jak řekla Clintonová. Tak jako Zeman pozval na pódium Konvičku, tak i Trump se nechává vidět s lidmi divné pověsti (chtěl pozvat na mítink boxerského promotéra Dona Kinga, usvědčeného vraha). I Trump má své Ovčáčky, kteří v médiích provokují novináře a opoziční politiky, přičemž opoziční zde nemusí nutně znamenat, že v parlamentu sedí v opozičních lavicích.

Pokračování článku si můžete přečíst na stránkách EchoPrime nebo v Týdeníku Echo po zakoupení předplatného zde.

Z nového čísla Prokurátoři opět na koni. Státní zástupci zase vyšetřují v přímém přenosu

Echo týdne: Zatracený mikrofony ● Rozhovor s Jiřím Drahošem: Neurážejte mě slovem vítač ● Esej: Válka je La Manche mezi Evropou a Británií ● Kauza: Pelta trpí za okresní přebor ● Salon: Dokouříme a jdem ● Svět: Pár přátel mít... ● Umění a kritika: Dva úkazy z hlubin polského vesmíru ● Recenze: Kázání rozervaného šaška ● Kulturní tipy ● Postavy: Gary Oldman: od „bad boye“ k autoritě ● Seriál Velcí Češi: Bohém bankovní přepážky ● Styl ● Přeceňovaný a podceňovaný: Emmanuel Macron vs. Theresa Mayová ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Na dvoře krále Trumpa Nakládáním s tajnými informacemi připomíná americký prezident Miloše Zemana. Akorát jich má mnohem víc
Věděl jsem, že mě budou týrat O krásných holkách v zázračném bytě Jiřího Muchy vypráví Antonín Erich Nový, který je tam fotografoval

Přejít na diskusi