BĚH PRO PAMĚŤ NÁRODA

Stovky lidí běžely pro Paměť národaNOVÉ
Aňa a Ester Geislerovy a Lenka Krobotová Foto:

2

Několik stovek lidí se zapojilo do běhu pro Paměť národa. Ten se konal v sobotu v pražské oboře Hvězda. Lidé svou účastí a příspěvkem do startovného podpořili natočení dalších stovek příběhů pamětníků, kteří v minulém století bojovali za svobodu.

O letošní ročník, který byl v pořadí už druhý, projevilo zájem mnohem víc lidí než v loňském roce. Toho se podle organizátorů zúčastnilo 480 běžců. „Loni běželo 480 běžců, doufáme, že to letos trumfneme, moc by se nám líbil dvojnásobek,“ uvedl před během ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa.

„Chceme, aby byl projekt opravdu fundrisingový, musí tedy přinést víc peněz, než do projektu dáváme. Cílem je získat peníze na natáčení pamětníků. To znamená minimální náklady. Na kampaň jsme uvolnili o dost méně než loni, jen 100 000 korun,“ dodal. Ve veřejně dostupné sbírce Pamět národa, kterou zřizují obecně prospěšná společnost Post Bellum, Český rozhlas a Ústav pro studium totalitních režimů, jsou už zaznamenány nahrávky vzpomínek 3000 pamětníků.

Zájemci mohli běžet na tratích deset, pět a jeden kilometr. Cyklisté, jezdci na koloběžkách, odrážedlech nebo třeba rodiče s kočárky mohli změřit síly na kilometrové Jízdě pro Paměť národa. Pro nejmenší děti byla připravena zábavná překážková trať. Součástí akce byl i bohatý doprovodný program.

Běh doprovázela také výstava Příběhy 20. století, která je během dubna a května k vidění i v ulicích Prahy. Výstava představuje deset důležitých fenoménů moderních dějin a osudy lidí, kteří je zažili na vlastní kůži. Běžci tak budou moci symbolicky proběhnout celé 20. století, zásadní okamžiky československé historie minulého století zpracoval pro výstavu komiksový ilustrátor Vojtěch Šeda.

Patrony letošního běhu byli olympijští vítězové Vavřinec Hradilek a Eva Samková, herečky Lenka Krobotová, sestry Aňa, Ester a Lela Geislerovy, herečka a dokumentaristka Petra Nesvačilová a další.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.