Francie si platí vlastní ufology. UFO prý přilétá dvakrát denně

Francouzské specifikum

Francie si platí vlastní ufology. UFO prý přilétá dvakrát denněNOVÉ
I takové úkazy prověřují francouzští ufologové. Foto: cnes.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Jediný státní úřad pověřený sledováním výskytu UFO provozuje Francie. Jeho zaměstnanci dostanou denně v průměru dvě hlášení o neznámých létajících objektech. Většina z nich má prozaické vysvětlení – dlouhá noc s alkoholem, cigareta něčeho jiného než tabáku nebo náhodný odraz světla. V archivu centra však leží také stovky nevysvětlených případů, informovala BBC.

Tým ufologů nazvaný Geipan je součástí francouzského Národní centra vesmírného výzkumu, které je největší vesmírnou agenturou v Evropě. Funguje od šedesátých let. Tehdejší francouzský prezident Charles de Gaulle vesmírný výzkum podporoval, aby země nemusela spoléhat pouze na americké satelity.

Své ufology mělo také Dánsko a Velká Británie, obě země ale centra zrušily. Výdaje na výzkum UFO se jim nezdály dost dobře vynaložené.

Jak vypadá UFO?

Úkolem týmu Geipan je prověřovat informace o neidentifikovatelných létajících objektech a archivovat je. Francouzi pro tyto objekty používají kromě zažité anglické zkratky UFO také akronym vycházející z francouzštiny PEN. Kromě čtyř stálých zaměstnanců pracují pro útvar desítky dobrovolníků. Z daní jim vláda proplácí výjezdy na místa, kde svědci nahlásili PEN.

Hlášení o neznámém létajícím objektu přijde v průměru dvakrát za den. Aby se jím centrum vůbec zabývalo, musí svědek vyplnit jedenáctistránkový záznam. Jeho součástí jsou otázky na barvu, velikost a svítivost objektu.

Ufologové se ptají také na meteorologické podmínky v daný den, kolik lidí objekt vidělo nebo na trajektorii jeho pohybu. Součástí zprávy musí být i fotografie nebo videozáznam. Množství dotazů vysvětluje ředitel týmu Xavier Passot jednoduše – cílem je získat co nejvíce detailů a odradit případné vtipálky.

Záhadná světla na obloze se prověřují nejprve s využitím informací o leteckém provozu. Geipan sleduje pohyb komerčních letů a pracuje i se záznamy armády.

Kolik se vypilo a co se kouřilo

Do pátrání po původu zvláštních úkazů na obloze se někdy zapojuje i policie. Personál centra zjišťuje, jestli v místě, kde byl hlášen neidentifikovatelný objekt právě neprobíhal divoký večírek s pitím alkoholu a kouřením nejen cigaret. Ředitel Passot připustil, že UFO častokrát hlásí lidé, kteří si vyšli zapálit před bar a při zírání na nebe spatřili 'cosi'.

Většinou se 'nevysvětlitelné' úkazy podaří vysvětlit překvapivě snadno. V poslední době jde nejčastěji o tak zvané lampiony štěstí – papírové lucerny, které se vypouštějí do vzduchu během různých oslav. Podobně matoucí pro pozemské pozorovatele mohou být i balónky nebo létající draci. Hlášení o UFO tak často souvisí s narozeninovými party nebo svatbami. 

V archivu Geipan žloutnou některé záznamy už víc než padesát let. Přibližně čtyři stovky z nich datovaných kolem roku 1970 jsou podle ředitele Passota skutečnou záhadou. Váže se k nim řada svědectví a existují i známky po přistání.

Ačkoliv se nedá s jistotou říct, že jde projevy existence mimozemských civilizací, mnoho z pracovníků vesmírného centra věří, že život není jenom na Zemi. A nejsou patrně sami. Webové stránky Geipan si denně pročte přibližně 30 tisíc lidí. Pro milovníky ufologie centrum pořádá i vědecké semináře. Poslední se konal letos v červnu. 

Sdílet:

Hlavní zprávy