Milion běženců a EU se pokládá, kritizuje unii Amnesty International

Humanitární summit OSN

Milion běženců a EU se pokládá, kritizuje unii Amnesty InternationalNOVÉ
Zahajovací ceremoniál prvního Světového humanitárního summitu OSN v Istanbulu Foto: FOTO: Humanitarian summit
1
Svět
Sdílet:

Chtěli svět školit v lidských právech, ale stačil milion uprchlíků a bezradná EU sama praská ve švech. Ředitel humanitární organizace Amnesty International ostře kritizuje neschopnost sjednocené Evropy adekvátně reagovat na pokračující příliv běženců. Aktuální evropskou dohodu s Tureckem považuje za ukázku pokrytectví.

„Evropa se v jednom kuse snaží školit zbytek světa o lidských právech. Sama ale u své první skutečné zkoušky neobstála,“ kritizuje ředitel humanitární organizace Amnesty International Salil Shetty evropskou reakci na vlnu uprchlíků. „Unii stačil milion uprchlíků a všechno se v jejích strukturách hned rozpadá, přitom považuje ochranu lidských práv za jeden ze svých základních pilířů,“ dodal pro americký Newsweek.

„V dnešních dnech je asi nejaktuálnější dohoda Evropské Unie s Tureckem, která je za nás velmi nešťastná,“ doplňuje pro Echo24.cz mluvčí české Amnesty International Martina Pařízková. „Situaci řešit nepomáhá, pouze do ní vnáší chaos a riziko dalšího porušování lidských práv.“

Aktivisté, kteří apelují na společnou zodpovědnost za humanitární pomoc na probíhajícím prvním Světovém humanitárním summitu OSN v Istanbulu, poukazují na verdikty z minulého týdne, které Turecko neoznačily za bezpečnou zemi návratu pro uprchlíky. Evropská unie je podle nich pokrytecká: Když se potřebuje zbavit běženců, klidně přimhouří oči nad stavem lidských práv v Turecku.

Dvoudenní summit, na kterém Českou republiku od pondělí reprezentuje místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), má za cíl vyhodnotit a zlepšit poskytování humanitární pomoci v krizových oblastech: „Chci zdůraznit zapojení soukromého sektoru, ale i vědy a výzkumu do budování odolnosti lokálních komunit a managementu rizik,prohlásil Bělobrádek.

Během pondělí založilo několik mezinárodních organizací v Istanbulu fond na vzdělávání dětí v oblastech postižených konflikty a humanitární krizí, do kterého chtějí od dobrovolných dárců získat až 3,5 miliardy eur (94,6 miliardy Kč). Akce se účastní přes 65 vládních delegací, řada nevládních organizací, podnikatelů a dárců.

Čtěte také: Erdogan drsně hrozí Evropě: Když nezrušíte víza, zablokujeme dohody

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články