Zákaz segwayů v Praze začne platit v prosinci, značky se teprve montují

Segway v Praze končí

Zákaz segwayů v Praze začne platit v prosinci, značky se teprve montujíNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Praha v sobotu konečně začala v ulicích montovat cedule zakazující vjezd vozítek segway. Instalace přitom podle magistrátu měla začít již v září. Poté, co se termín několikrát posunul to vypadá, že zákaz vjezdu vozítek začne platit v průběhu prosince. Bez cedulí totiž není možná vymahatelnost zákona o zákazu vjezdu segwayů do centra Prahy, který platí již od 3. srpna. První značky, které byly umístěny na Hradčanech však zatím platné nejsou.

„Jakmile budou všechny značky osazeny, upozorníme na to městskou policii. Do té doby budou zneplatněny tím, že budou přelepeny bílým papírem,“ řekla tisková mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková. Instalace by podle mluvčí měla skončit 10. prosince.

Zákaz provozu vozítek může začít platit teprve tehdy, až budou přimontovány všechny značky a také uplyne 14denní lhůta od vydání takzvaného opatření obecné povahy magistrátem, které umožňuje značky rozmístit. Rozhodnutí vydal úřad ve čtvrtek 24. listopadu. Po nainstalování cedulí budou policisté jezdcům na segwayích ukládat za porušení zákazu domluvu, nebo blokovou pokutu až do výše 2000 korun.

Celkem se v ulicích Prahy objeví 610 značek vymezujících zónu, v níž zákaz platí – vždy značka začátku zóny a z její druhé strany značka konce zóny. Cedule budou na 250 místech vždy u vjezdu do zóny. Jako první budou kompletně osazeny na Praze 7, kde je jich nejméně. Zákaz se týká pražské památkové rezervace, celé Prahy 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné.

Zákaz vozítek segway umožnila Praze změna zákona o silniční dopravě, která přesně definovala, co to je segway. Do té doby zákon dvoukolová elektrická vozítka klasifikoval jako chodce. V srpnu spustil magistrát také informační kampaň, kdy se na ulicích nebo v městské hromadné dopravě objevily anglicky psané plakáty upozorňující turisty na zákaz. Za plakátovací místa Praha zaplatila 400 tisíc korun, přičemž není jasné, kolik stály návrh plakátů a jejich výroba.

Kvůli zákazu o práci přijde až 300 lidí

Proti provozu segwayů bojovaly několik let zejména radnice v centru města. Na vozítka, na kterých jezdí nejčastěji turisté, si stěžovali nejen místní obyvatelé, ale i ti, kteří centrem prochází nebo zde pracují. Radnice Prahy 1 už zakázala vjezd na Kampu a Praha 2 zakázala jejich provoz v areálu Vyšehradu.

Mezi nejhlasitější kritiky zákazu segwayů patří Asociace segway ČR sdružující 25 firem. „Zákazu již zabránit nemůžeme, pouze doufáme, že zvítězí zdravý rozum, ministerstvo dopravy vyslyší naše připomínky a jako nadřízený orgán doporučí změnu onoho nesmyslného nařízení, které prosadil místostarosta Praha 1 Richard Bureš prostřednictvím magistrátu hl. m. Prahy,“ řekla pro Echo24.cz k celé situaci za asociaci Zuzana Eliášová.

Asociace ve svých připomínkách upozorňuje, že návrh na zákaz obsahuje procesní chyby, kterými byla krácena práva možných osob, jejichž zájmy jsou tím dotčeny. Vedle toho je návrh podle asociace neúplný, neurčitý, v rozporu se zákony a jinými právními předpisy a zároveň tyto předpisy nerespektuje. Už dříve asociace upozorňovala, že kvůli zákazu přijde o práci na 300 lidí.

Čtěte více: Neschopný magistrát? Zákaz segwayů platí 4 měsíce a stále jezdí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články